Az Európai Szabad Szövetség (EFA) EP képviselői nem feledkeznek meg a Benes-dekrétumokról
Az EFA az államnélküli nemzeteket és az európai kisebbségeket képviselő pártok tömörítő szervezete, az európai parlamentben képviselőik a Zöldekkel alkotnak közös frakciót (Greens/EFA).
Képviselőik 1999 óta lépnek fel a határon túli magyar kisebbségek érdekében, a felvidéki nemzetrészt éríntő Benes-dekrétumok kérdésében is.
A dekrétumok további napirenden maradásának érdekében Jordi Solé katalán, Ana Miranda galiciai, François Alfonsi korzikai, Lydie Massard breton, Diana Riba i Giner katalán, Piernicola Pedicini, olasz képviselők közös levélben kérdést nyújtottak be az Európai Bizottsághoz. Lapunk birtokába jutott szöveg itt olvasható :
”A szlovák parlament 2007-ben nyilvánította az úgynevezett Benes-dekrétumok megszakítás nélküli jogérvényességét. Ezek az 1945-ben elfogadott rendeletek intézményesítették a német és magyar származású szlovák állampolgárok etnikai alapú diszkriminációját; megfosztották a német és magyar kisebbségekhez tartozó személyeket vagyonuktól és állampolgárságuktól, és olyan alapvető emberi jogok elleni intézkedéseket vezettek be, mint a kényszermunka.
A szlovák hatóságok a Benes-dekrétumokra hivatkozva továbbra is visszamenőlegesen hajtják végre a vagyon- és földelkobzásokat, kártérítés nélkül (lásd Bosits kontra Szlovákia, Emberi Jogok Európai Bírósága). Legutóbb egy hasonló ügy került bíróság elé a Szlovák Földalap által Most pri Bratislave-ban történt visszamenőleges magánterületek elkobzásával kapcsolatban.
A tulajdonhoz való jog nemcsak alapjog, amelyet többek között a Ptk. 17. cikkének megfelelően, de feljogosíthatja tulajdonosait az Európai Unió pénzügyi programjaiból, például a KAP-ból való részesülésre. Ilyen esetekben a diszkriminatív törvény alkalmazása nem csupán emberi jogi kérdés, sérti az Art. 2 EUSZ, de kihatással lehet az uniós jog végrehajtására is. Hajlandó-e a Bizottság kivizsgálni a tulajdonhoz való alapvető jog esetleges megsértését Szlovákiában?”
A képviselők mandátumuk végén is fontosnak tartják, hogy az eddig megoldatlan dekrétumok okozta sérelmek kérdése távozásukkal ne kerüljön feledésbe. Céljuk többek között annak a petíciónak a támogatása, amely tizenkettedik éve vár az EP Petíciós Bizottságának a véleményére annak kapcsán, hogy a Szlovák Nemzeti Tanács 2007-ben határozatban nyilvánította ki a dekrétumok érvényességét és érinthetetlenségét. Mind ezek dacára annak, hogy a múltban már számos dekrétumot hatálytalanítottak, többek közt a 88/1945-öst is, amelynek alapján csehországi kényszermunkára hurcoltak el negyvennégyezer felvidéki magyart 1947/47 telén. A képviselők többször szorgalmazták egy tényfeltáró bizottság küldését Szlovákiába, remélik az EP választások után ez meg is történik.
Szerző: Mikulas Krivansky