Az Európai Szabad Szövetség szemben az Európai Egyesült Államok eszméjével a népek Európájáért harcol
Az Európai Szabad Szövetség (EFA) azon dolgozik, hogy a “népek Európája” eszméje európai és nemzetközi szinten politikai és kulturális valósággá váljon.
Az EFA egy ernyőszervezet, amely 41 nacionalista, regionalista és autonomista pártot tömörít az Európai Unió (EU) egész területén, amelyek hontalan nemzeteket, újonnan létrejövő államokat, régiókat és hagyományos kisebbségeket képviselnek Európában. Tevékenységének középpontjában a népek önrendelkezési jogának, az emberi, polgári és politikai jogoknak, a demokráciának, a belső bővítésnek, a többszintű kormányzásnak, a hatáskörök átruházásának, a kulturális és nyelvi sokszínűségnek az előmozdítása, valamint a nacionalizmus, a regionalizmus, az autonómia és a függetlenség áll. Az önrendelkezési jog az EFA programjának és ideológiájának egyik sarokköve.
Az Európai Szabad Szövetség 2004 óta az Európai Parlament által elismert európai politikai párt. Az Európai Parlament és az EFA tagjai finanszírozzák. A belga jog szerint nem kormányzati szervezetnek minősül.
Az idei európai választásra kiadott kiáltványukban a következőt olvashatjuk:
” Ez a választás fordulópontot jelent Európa számára. Eredményei meghatározzák egy egész kontinens jövőbeli irányát – jóban-rosszban. Létfontosságú, hogy mindenki részt vegyen ebben a döntésben.
Jelenleg azonban az EU csak néhány hangot enged meghallgatni. Az EFA mindig is úgy vélte, hogy az európai projektnek a népek sokszínűségén kell alapulnia: nem elégedhet meg többé azzal, hogy a saját érdekeiket előmozdító, központosító államok szövetsége legyen. Bizonyos hangok – például a saját állammal nem rendelkező nemzetek és kisebbségek – ki vannak zárva ebből az államközpontú rendszerből. És végső soron az EU csak annyira demokratikus, amennyire demokratikusak a tagállamai – amelyek közül sokan nem képesek vagy nem hajlandók megfelelően képviselni polgáraik kívánságait.
Egy teljesen más Európára van szükségünk: olyan Európára, amely lehetővé teszi az új államok, új struktúrák, valamint a jelenleg kirekesztett kisebbségek és hangok bevonásának új módjait. Készségre és ambícióra van szükségünk egy új Európa megteremtéséhez.”
Barcs Endre, fotó: a szerző