Az EU és az USA tovább pénzeli a háborút Ukrajnában
Az EU tagállamai hamarosan megállapodnak egy 5 milliárd eurós ukrán katonai segélyalapról, miközben az Egyesült Államok kedden (március 12-én) egy 300 millió dolláros átmeneti katonai segélycsomagot hagyott jóvá Kijev számára.
Az EU-tagállamok hónapok óta tárgyalnak az Európai Békefenntartási Eszköz (EPF) reformjáról, amely visszatérítést nyújt az EU-tagállamoknak a harmadik országokba küldött fegyverek után.
Tavaly Josep Borrell, az EU vezető diplomatája azt javasolta, hogy az EPF-en belül hozzanak létre egy új, kifejezetten a Kijevnek nyújtandó támogatásra szolgáló rendszert, az Ukrajna Támogatási Alapot, amelynek költségvetése a következő négy évben évente legfeljebb 5 milliárd euró lehet. Azóta azonban az EU tagállamai vitába keveredtek a reformról és a jövőbeli segítségnyújtás módozatairól.
Az EU diplomatái szerint Franciaország ragaszkodott ahhoz, hogy a visszatérítésre jogosult fegyverek esetében erős “vásárolj Európát” záradékot alkalmazzanak, míg Németország azt követelte, hogy az országok alapba történő befizetéseinek nagysága meghatározásakor vegyék figyelembe a kétoldalú támogatásokat.
Kedden több uniós diplomata az Euractivnak elmondta, hogy mostanra sikerült kompromisszumot találni, amely némi rugalmasságot biztosít a “buy European” szabályokkal kapcsolatban, és figyelembe veszi a kétoldalú segélyeket, ugyanakkor nem teszi lehetővé, hogy az országok az ilyen segélyeket teljes mértékben beszámítsák az alaphoz való hozzájárulásukba.
Hozzátették, hogy az uniós nagykövetek szerdai (március 13-i) brüsszeli találkozójukon – az utolsó pillanatban felmerülő bonyodalmaktól eltekintve – várhatóan jóváhagyják a megállapodást.
Az uniós diplomaták szerint a módozatokról szóló megállapodásnak lehetővé kell tennie, hogy az uniós tagállamok megállapodjanak az első 5 milliárd eurós tőkeinjekcióról is, de figyelmeztetnek, hogy a megállapodás több időt vehet igénybe.
A jövő heti csúcstalálkozójukon az uniós vezetők várhatóan “üdvözlik az Ukrajnának az európai békefenntartási mechanizmus keretében Ukrajnának nyújtott katonai támogatás folytatását biztosító Ukrajnai Támogatási Alapról szóló tanácsi határozat [elfogadását]” – derül ki az Euractiv által látott első következtetéstervezetből.
Az EU számításai szerint az EPF-ből már eddig is 6,1 milliárd euró értékű katonai segélyt fizettek vissza Ukrajnának.
Forrás: Euractiv