Az EU Parlament pártcsoportjai bíróság elé akarják vinni a Bizottságot, Magyarországot megfosztani a szavazati jogától
Az Európai Parlament legtöbb képviselőcsoportja azt szeretné, hogy vizsgálják meg az Európai Bizottság azon döntését, hogy feloldja a Magyarországnak szánt uniós források befagyasztását, majd ezt követően az EU legfelsőbb bírósága előtt indítsanak eljárást, és esetleg bizalmatlansági indítványt nyújtsanak be, ugyanakkor azt is sürgetik, hogy a Tanács vonja meg Magyarországtól a szavazati jogot a jogállamiság hiányosságai miatt.
A Bizottság december 13-án, az Ukrajna támogatásáról szóló uniós csúcstalálkozó előestéjén 10,2 milliárd eurós támogatást szabadított fel Magyarország számára, abban a reményben, hogy sikerül hatástalanítani Orbán Viktor magyar miniszterelnök fenyegetését, miszerint a tárgyalások kisiklatásával és a Kijevvel folytatott csatlakozási tárgyalások megkezdésének megakadályozásával fenyegetőzik.
Bár a magyarok a zöld lámpát várták, a döntés gyorsan felháborodást váltott ki, és az uniós törvényhozók azzal vádolták a Bizottságot, hogy engedett Magyarország “zsarolásának”.
A szocialisták (S&D), a Zöldek/EFA képviselőcsoport, a jobbközép néppárt, a liberális Renew és a Baloldal képviselőcsoportja által alkotott többség egyetértésével a Parlament várhatóan csütörtökön elfogadja a határozottan megfogalmazott állásfoglalást.
A két legfontosabb pont az, hogy felszólítja a Tanácsot, hogy az EU-Szerződés 7. cikkének (2) bekezdése alapján kezdje meg Magyarország szavazati jogának megvonását, valamint hogy indítson parlamenti vizsgálatot a magyar pénzeszközök befagyasztásának feloldásáról szóló bizottsági határozat jogszerűségének megállapítása érdekében, az EU Bírósága előtti eljárás megindítása céljából.
A 7. cikk (2) bekezdése értelmében a Parlament kétharmados többséggel felszólíthatja Magyarországot, hogy az Európai Tanács előtt adjon számot a jogállamiság megsértéséről, majd ezt követően az EU nemzeti vezetői dönthetnek az ország szavazati jogának megvonásáról.
A Parlament továbbá “utasítja a Jogi Bizottságot, hogy a lehető leghamarabb tegye meg a szükséges lépéseket a 10,2 milliárd euró befagyasztásának feloldásához vezető bizottsági határozattal kapcsolatban, beleértve az eljárási szabályzat 149. cikke szerinti jogi szolgáltatási elemzést, a határozat jogszerűségének felülvizsgálata céljából… a Bíróság előtt” – olvasható az állásfoglalás Euractiv által megszerzett megállapodás-tervezetében.
Forrás: Euractiv