Az Európai Unió és az Egyesült Államok közös iránymutatást adott ki az online platformok számára az emberi jogi jogvédők online védelméről
Az emberi jogi jogvédők – az ENSZ Nyilatkozatának megfelelően – döntő szerepet játszanak az emberi jogok offline és online védelmében. Az emberi jogi jogvédők közé tartozhatnak többek között a nem kormányzati szervezetek tagjai, szakszervezeti aktivisták, újságírók, ügyvédek, környezetvédelmi és földjogi aktivisták, a nők jogainak védelmezői, a korrupció elleni küzdelem hívei és az őslakos népek képviselői. Az emberi jogi aktivisták kritikus szerepének kiemelése, valamint munkájuk biztonságos végzéséhez szükséges támogatásuk és védelmük nemcsak az Európai Unió és az Egyesült Államok közös külpolitikai prioritása, hanem az emberi jogok mindenki számára történő előmozdítása szempontjából is elengedhetetlen.
Az Európai Unió és az Egyesült Államok örömmel jelenti be az online platformok számára készült közös iránymutatást, amely 10 gyakorlati lépést határoz meg, amelyeket a platformok világszerte megtehetnek az emberi jogi jogvédők ellen irányuló online támadások megelőzése, enyhítése és orvoslása érdekében. Ez az iránymutatás része az EU-USA Kereskedelmi és Technológiai Tanács 6. munkacsoportján keresztül tett szélesebb körű közös erőfeszítéseinknek, amelyek célja a technológiával való visszaélések kezelése és az emberi jogi jogvédők online védelmének előmozdítása.
Ezt az iránymutatást a világszerte a humánerőforrás-fejlesztők elleni online fenyegetések gyors növekedésére válaszul dolgoztuk ki. A HRD-ket gyakran az emberi jogok védelmében végzett munkájuk miatt veszik célba az interneten. A HRD-k jelentős online fenyegetésekkel szembesülnek, többek között rosszindulatú kibertevékenységek, online cenzúra, célzott internetleállítás, önkényes vagy jogellenes online megfigyelés, zaklatás, rágalomhadjárat, dezinformáció és doxing révén. Az online támadások gyakran előkészítik az utat az emberi jogok fizikai megsértéséhez és visszaéléseihez, beleértve a veréseket, gyilkosságokat, erőszakos eltűnéseket és önkényes fogva tartásokat. Az ilyen fenyegetések és támadások aránytalanul nagy mértékben érintik a női és LMBTI emberi jogi aktivistákat, valamint a más marginalizált csoportokhoz tartozó, többszörös és egymást keresztező diszkriminációt és elnyomást elszenvedő jogvédőket.
Forrás: EU Külügyi Szolgálat, fotó: SKORZEWIAK/SHUTTERSTOCK