Németország megpróbálja stabilizálni a nyugdíjrendszert
A német kormány a nyugdíjrendszer hosszú távú finanszírozását legfeljebb 200 milliárd eurós új alaptőkével kívánja biztosítani, amelyet a globális piacokon kellene befektetni, és 2036-tól kezdődően évente 10 milliárd eurót kellene hoznia.
A kormány kedden (március 5-én) ismertette azokat a terveket, amelyek szerint az állami nyugdíjak szintjét 2040-ig stabilan tartanák, és az “alapnyugdíjat” a jelenlegi bérek 48%-ához kötnék, tekintettel a népesség elöregedésére, amelynek következtében 2035-ig a jelenlegi 46 millió munkavállalóból hét fog távozni a munkaerőpiacról, mivel az 1950-es és 60-as évek végén született “baby boomer” generáció fokozatosan nyugdíjba vonul.
A ma részletezett tervvel a kormány meg kívánja valósítani Olaf Scholz (SPD/S&D) kancellár 2021-es választási kampányában tett egyik legfontosabb ígéretét, annak ellenére, hogy egyre nagyobb aggodalomra ad okot az ország állami nyugdíjrendszerének fenntarthatósága, amelyet főként a jelenlegi munkavállalók befizetéseiből finanszíroznak.
“Számomra a nyugdíjcsökkentés szóba sem jöhet” – mondta Scholz egy kedden közzétett videós nyilatkozatában, hozzátéve, hogy “ez a tisztesség és a tisztelet kérdése”.
“Ezért stabilizáljuk hosszú távon a nyugdíjak szintjét azzal, hogy előírjuk, hogy a nyugdíjak nem csökkenhetnek egy bizonyos szint alá” – mondta Scholz, ugyanakkor kizárta a jelenleg 66 éves, 2031-re 67 évre emelkedő törvényes nyugdíjkorhatár további emelését.
A reform részeként a kormány egy új alapot kíván létrehozni, amely a globális tőkepiacokon fog befektetni, és amelyet további államadósságból, valamint a szövetségi kormány által jelenleg magáncégekben birtokolt részvények új alapba történő átruházásával finanszíroznak.
Forrás: Euractiv