Scholz: “A Wikileaks-alapító Assange-ot nem szabad kiadni az USA-nak”
A brit bíráknak meg kellene védeniük a Wikileaks-alapító Julian Assange-ot az Egyesült Államoknak való kiadatástól – mondta hétfőn (március 4-én) szokatlan módon Olaf Scholz német kancellár, hozzátéve, hogy Assange amerikai büntetésének arányossága kérdéses.
Assange kiadatása az Egyesült Királyságból az Egyesült Államoknak egy 2022-es brit döntés alapján áll fenn, amely szerint a lépés megengedhető lenne. Ügyvédei kérték a brit legfelsőbb bíróságtól, hogy engedélyezze a végső fellebbezést, az ügyben két hete tartottak meghallgatást, és az ítélet még mindig nem született meg.
A legújabb fejlemények fényében a német kancellár (SPD/S&D) egy baden-württembergi iskolában tartott kérdezz-felelek órán Assange mellett foglalt állást.
Az amerikai képviselők “a legutóbbi tárgyalások során nem tudták biztosítani a brit bírákat arról, hogy a lehetséges büntetés az Egyesült Királyság szempontjából indokolt tartományon belül lesz” – érvelt.
Assange akár 175 év börtönbüntetésre is számíthat az Egyesült Államokban. Öt éve van börtönben az Egyesült Királyságban, miután hét évig száműzetésben élt Ecuador londoni nagykövetségén. Assange azért tartózkodott ott, hogy elkerülje a Svédországnak való kiadatását egy másik ügyben, mivel attól tartott, hogy az az Egyesült Államoknak való kiadatását vonná maga után.
Az amerikai kormány kémkedés vádjával akarja bíróság elé állítani Assange-ot, amiért a Wikileaks nevű platformján rengeteg bizalmas dokumentumot tett közzé. Az USA azt állítja, hogy a Chelsea Manning informátor által kiszivárogtatott információk veszélyeztették az USA biztonságát.
Forrás: Euractiv