
Lám, lám! A gazdák tiltakozása szinte mindenhol engedményekhez vezetett
2024 eleje óta a gazdák szinte minden európai országban tüntetnek, engedményeket szerezve a nemzeti kormányoktól, és megnyitva a vitát az uniós szintű intézkedésekről. A helyzet tovább alakul, és az elkövetkező hetekben további tüntetések várhatóak, legalább március közepéig.
Az EU követelései
Az uniós szintű vita középpontjában a közös agrárpolitika (KAP) adminisztratív egyszerűsítése áll, különösen a kilenc környezetvédelmi követelményt tartalmazó lista (jó mezőgazdasági és ökológiai állapotra vonatkozó követelmények), amelyet a mezőgazdasági termelőknek be kell tartaniuk ahhoz, hogy uniós pénzügyi támogatáshoz jussanak.
Az Európai Bizottság március közepéig javaslatokat fog előterjeszteni, és újra megnyitja a vitát a mezőgazdasági termelők alkupozíciójáról az élelmiszerláncban. Januárban Ursula von der Leyen bizottsági elnök “stratégiai párbeszédet” indított az uniós mezőgazdaság jövőjéről.
A kereskedelemnek a mezőgazdasági ágazatra gyakorolt hatása szintén aggodalomra ad okot minden uniós gazdálkodó számára. Az Ukrajnából származó import liberalizációja, amelyet kezdetben a frontországok (Bulgária, Magyarország, Lengyelország, Lengyelország, Románia, Szlovákia) elleneztek, mára az Ukrajnával nem határos országok – például a Cseh Köztársaság és Franciaország – termelőinek kritikájává vált.
A COPA és a COGECA uniós mezőgazdasági termelői szervezetek nyílt levélben szólították fel az EU-t, hogy “reagáljon hatékonyan a gazdák történelmi jelentőségű tiltakozására”, és követeléseik között szerepel a génmódosított növényekre vonatkozó, folyamatban lévő jogalkotási folyamatok felgyorsítása.
A gazdák jelenlegi formájában ellenzik a jelenleg tárgyalt ipari kibocsátási irányelvet és a csomagolási hulladékról szóló rendeletet.
A nemzeti szint
A franciaországi, spanyolországi és olaszországi tüntetéseken a gazdák méltányos díjazását követelték. Párizs és Madrid az élelmiszerlánc ellenőrzésének megerősítését ígérte.
Belgium újraindította az élelmiszerlánc szereplői közötti konzultációt elősegítő kezdeményezéseket. Olaszországban a kormány újra bevezette a mezőgazdasági termelők adómentességét.
Az adómentesség valóban az egyik leggyakoribb nemzeti engedmény az EU-ban.
Forrás: Euractiv