Tusk mégsem kap uniós pénzt csupán a két szép kék szeméért
A CRIDO üzleti tanácsadó cég elemzése szerint a lengyel gazdaságélénkítési tervben szereplő 56 beruházásból összesen 43 nem valósulhat meg 2026. augusztus végéig, ami azt eredményezi, hogy az EU nem finanszírozza Lengyelországot uniós forrásokból.
Az ország gazdaságélénkítési tervében szereplő számos projektet még el sem kezdtek, ami azt jelenti, hogy nincs esély arra, hogy a 2026. augusztus 31-i határidőig befejeződjenek.
“Akkor Lengyelország nem kap (az említett beruházásokra) uniós refinanszírozást, mivel a kifizetések feltétele a beruházás befejezése” – mondta Łukasz Kościjańczuk, a CRIDO munkatársa a Lengyel Sajtóügynökségnek (PAP).
Mivel az Európai Bizottság aggályosnak találta a lengyelországi jogállamiságot az előző nacionalista Jog és Igazságosság (PiS, ECR) kormány idején, a Lengyelországnak szánt gazdaságélénkítési és kohéziós forrásokat eddig befagyasztották, ami késedelmet okozott a terv végrehajtásában.
Múlt pénteken Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke Varsóban bejelentette, hogy Brüsszel 137 milliárd eurót szabadít fel Lengyelország számára az EU következő generációs gazdaságélénkítési alapjából és a Kohéziós Alapból.
A Bizottság döntése válasz volt a Donald Tusk miniszterelnök által vezetett hivatalban lévő, EU-párti kormány által végrehajtott, elsősorban az igazságszolgáltatási rendszerben végrehajtott reformokra, amelyek célja a jogállamiság és a demokratikus rend helyreállítása volt Lengyelországban.
A lengyel nemzeti helyreállítási terv (KPO) 56 beruházást és 55 reformot tartalmaz a lengyel gazdaság megerősítése érdekében a COVID-19 világjárványt követően. A terv végrehajtásához Lengyelországnak nyújtott uniós támogatás teljes összege 59,8 milliárd euró, amelyből 25,27 milliárd euró támogatás, 34,54 milliárd euró pedig hitel formájában kerül kifizetésre.
A helyzet leginkább a terv D komponensét érinti, amely az egészségügyi ellátásra vonatkozik. Ebben az alkotóelemben a beruházások 98%-a van veszélyben. “Ezek összköltsége 19,3 milliárd zloty (4,5 milliárd euró)” – mondta Kościjańczuk a PAP-nak.
Forrás: Euractiv