Az Európai Tanács elnöke, az Európai Bizottság elnöke, illetve az Európai Parlament elnöke által tett együttes nyilatkozat
A mai napon egy tragédia évfordulójára emlékezünk: arra, hogy Oroszország teljes körű agressziós háborút indított Ukrajna ellen, nyilvánvalóan megsértve a nemzetközi jogot és az ENSZ Alapokmányát. Két év erőszak, brutalitás, terror és pusztítás. Soha nem fogjuk elfelejteni a támadás által okozott első sokkot, a Borogyankában, Bucsában és Mariupolban bekövetkezett borzalmas eseményeket.
És mégis, bár az egész országban folytatódnak az atrocitások és nem szűnik a szenvedés, Ukrajna szilárdan kitart. A hős ukrán nép, tanúbizonyságot téve bátorságáról és eltökéltségéről, védi hazáját, és küzd szabadságáért és a közös európai értékeinkért.
Az Európai Unió mindig támogatni fogja Ukrajna függetlenségét, valamint a nemzetközileg elismert határain belüli szuverenitását és területi integritását. Oroszország Ukrajnával szembeni tartós agressziója 10 évvel ezelőtt, a Krím és Szevasztopol jogellenes annektálásával kezdődött.
Kizárólag Oroszország és vezetése tartozik felelősséggel ezért a háborúért, a világméretű következményekért és az elkövetett súlyos bűncselekményekért. Továbbra is eltökélt szándékunk, hogy elszámoltassuk őket, az agresszió bűntette miatt is.
Ukrajna nap mint nap elszenvedi agresszorának folyamatos, brutális és megkülönböztetés nélküli támadásait. Minden eddiginél egységesebben lépünk fel, és hívek maradunk azon ígéretünkhöz, hogy mindaddig támogatni fogjuk Ukrajnát, amíg csak szükséges. Tesszük ezt Ukrajna népéért, az európai békéért és biztonságért, valamint a szabályokon alapuló nemzetközi rend győzedelmeskedéséért.
Az Európai Unió továbbra is határozott és töretlen politikai, katonai, pénzügyi, gazdasági, diplomáciai és humanitárius támogatást nyújt Ukrajnának, hogy az ország meg tudja védeni magát, népét, városait és kritikus infrastruktúráját, helyre tudja állítani területi integritását, vissza tudja hozni az elhurcolt gyermekek ezreit, és véget tudjon vetni a háborúnak.
Az Európai Unió úgy határozott, hogy megindítja a csatlakozási tárgyalásokat Ukrajnával, és segíteni fogja az országot az uniós tagság felé vezető úton. Ukrajna jövője az Európai Unióban van. Az Európai Unió továbbra is rendszeres és kiszámítható pénzügyi támogatást fog nyújtani Ukrajnának. A 2024–2027-es időszakra szóló, 50 milliárd eurós pénzügyi támogatási csomag segíteni fogja Ukrajnát azonnali szükségleteinek kielégítésében, gazdaságának és társadalmának újjáépítésében, intézményeinek korszerűsítésében, valamint a demokrácia és a jogállamiság megszilárdításában.
Továbbra is hozzá fogunk járulni Ukrajna sürgető katonai és védelmi igényeinek kielégítéséhez, beleértve a sürgetően szükséges lőszerek és rakéták szállítását is. Uniós szinten példa nélküli intézkedéseket hoztunk az európai védelmi ipari termelés felfuttatása érdekében, és még tovább fogjuk növelni a kapacitást, ami lehetővé teszi majd számunkra, hogy fokozzuk az Ukrajnának nyújtott katonai támogatást és az országgal folytatott együttműködést, ugyanakkor ezzel egyidejűleg megerősítsük védelmi készültségünket és európai szuverenitásunkat. Olyan jövőbeli biztonsági kötelezettségvállalásokon is dolgozunk, amelyek segítségével Ukrajna meg tudja védeni magát, ellen tud állni a destabilizációjára irányuló erőfeszítéseknek és a jövőben el tud rettenteni az agressziós cselekményektől.i
Oroszország és vezetői egyre nagyobb árat fognak fizetni a cselekedeteikért. Partnereinkkel együtt példa nélkül álló szankciókat vezettünk be Oroszországgal és a háborúban bűnrészességet vállalókkal szemben, és továbbra is készen állunk arra, hogy fokozzuk az Oroszországra nehezedő nyomást, és ezáltal korlátozzuk a hadviselési képességét. Emellett megtettük az első konkrét lépéseket annak érdekében, hogy az immobilizált orosz vagyoni eszközökből származó rendkívüli bevételeket Ukrajna támogatására irányítsuk át. Újabb célirányos intézkedéseket hozunk majd abból a célból, hogy Oroszországot még jobban elszigeteljük a nemzetközi fórumokon.
Támogatjuk Ukrajna békeformuláját az ENSZ Alapokmányában foglalt elveken és a nemzetközi jogon alapuló igazságos, átfogó és tartós béke megteremtése érdekében, valamint minden olyan erőfeszítést, amely a Globális Béke-csúcstalálkozónak a lehető legszélesebb körű nemzetközi támogatás mellett történő megrendezését szolgálja.
Lobogóinkat ma egymás mellett vonjuk fel szolidaritásunk, elkötelezettségünk és elszántságunk szimbólumaként.
i A katonai támogatásra és a biztonsági kötelezettségvállalásokra egyes tagállamok biztonság- és védelempolitikájának teljes körű tiszteletben tartásával, továbbá az összes tagállam biztonsági és védelmi érdekeinek figyelembevételével fog sor kerülni.
Forrás: Európai Tanács , fotó: BENOIT DOPPAGNE