Josep Borrell, az Európai Unió főképviselője is részt vesz Brazíliában a G20-ak külügyminiszteri találkozóján
Josep Borrell főképviselő/alelnök február 21-22-én Brazíliába látogat, hogy részt vegyen a brazil elnökség által szervezett G20 külügyminiszteri találkozón. Ez a látogatás lehetőséget nyújt arra, hogy az EU megerősítse szilárd partnerségét a G20-ak tagjaival. A találkozó során Borrell főképviselő és a G20-ak külügyminiszterei mélyreható megbeszéléseket folytatnak néhány aktuális külpolitikai kérdésről – nevezetesen a G20-aknak a jelenlegi nemzetközi feszültségek kezelésében játszott szerepéről és a globális kormányzás reformjáról.
Látogatása során a főképviselő egy sor kétoldalú megbeszélést is folytat majd, többek között Diana Elena Mondino argentin külügyminiszterrel és Naledi Pandor dél-afrikai külügyminiszterrel.
“A brazil kormány békepártisága minden jelenlegi konfliktusra illik” – mondta Mauricio Lyrio nagykövet (képünk)egy nappal a G20-országok kancellárjainak Rio de Janeiróban tartott találkozójának kezdete előtt tartott sajtótájékoztatón. “A háborúk magas száma a világban teljes mértékben bizonyítja, hogy szükség van a globális kormányzás reformjára” – emelte ki.
Miközben megismételte a G20-országok kancellárjainak találkozójának fontosságát, amely most szerdán (21-én) kezdődik Rio de Janeiróban, a brazil serpa, Mauricio Lyrio nagykövet kijelentette, hogy a külügyminiszterek feladata a nemzetközi helyzet értékelése és a geopolitikai témák megvitatása.
“A konfliktusok elburjánzása nagyon is akut aggodalomra ad okot” – emelte ki Lyrio. Elmondta, hogy ha figyelembe vesszük az országok belső konfliktusait, a regionális méretű konfliktusokat és a nemzetközi visszhanggal bíró konfliktusokat, akkor jelenleg a hidegháború idejével azonos szinten élünk. “Mindez abszurd humanitárius válságot generál. Olyan globális kormányzásra van szükségünk, amely megakadályozza a konfliktusok kialakulását” – jelentette ki a serpa, megerősítve az Egyesült Nemzetek Szervezetének (ENSZ) vezető szerepét a békefenntartásban, és védelmébe véve a globális kormányzási intézmények hatékony reformjának szükségességét.
Bejelentette, hogy valószínűleg szeptemberben, az ENSZ Közgyűléssel párhuzamosan, előzmények nélkül, második alkalommal kerül sor a G20-ak külügyminiszteri találkozójára. A brazil elnökség a közgyűlésen részt vevő valamennyi országot be kívánja vonni a G20-ak találkozójába, hogy a kérdésről folytatott viták egyre inkább felerősödjenek. “Reméljük, hogy addig is érettebbé válhat ez a vita, és határozottan előre tudunk lépni ebben a kérdésben” – mondta.
Barcs Endre, fotó: G20