Az EU vezetője csendben megöli a “dadaállam” politikáját
Ursula von der Leyen csak hétfőn bejelentette, hogy indul a második ciklusra az Európai Bizottság elnöki tisztségéért, de már hónapok óta készíti elő a terepet – vagy csillapítja a vadállatokat – újraválasztásához.
Akár gerinctelen választási kampánynak, akár tökéletes pragmatizmusnak nevezzük, az biztos, hogy a Bizottság általában acélos elnöke a saját napirendjébe vágja a fejszét, és olyan népszerűtlen ügyeket vág le, amelyek a júniusi európai választásokon valószínűleg szavazatokba kerülnek. Bármi, ami Brüsszel túlhatalmaztatásának területére téved, a kivágás veszélyével néz szembe.
Nyolc, a szakpolitikai ügyeket ismerő személy – az Európai Bizottság tisztviselőitől az Európai Unió Tanácsának diplomatáiig – szerint számos szakpolitikai javaslatot felhígítottak, visszatartottak vagy teljesen félretettek. Az utasítások felülről érkeztek, és olyan egészségügyi, éghajlati és mezőgazdasági dokumentumokat céloztak meg, amelyek választási muníciót adhatnak az újraéledő szélsőjobboldalnak.
“Nem konzultál senkivel [vagy] csak válsághelyzetekben konzultál, amikor kés van a torkán” – mondta egy magas rangú bizottsági tisztviselő, aki a cikkhez hasonlóan névtelenséget kapott, hogy az EU végrehajtó testületének belső politikájáról beszélhessen.
A mezőgazdaság esetében a gazdák a jobbközép Európai Néppárt (EPP) egyik fő célpontjává váltak, annak a politikai formációnak, amely megszervezte von der Leyen kinevezését az első ciklusára, és támogatja őt a második ciklusra.
Csendben eltűntek az élelmiszerekre, az alkoholra és a dohányra vonatkozó javaslatok is – ezek mind olyan témák, amelyekben a kormányoknak óvatosan kell eljárniuk, nehogy túlzó dadaállami beavatkozással vádolják őket.
Más kérdésekben, ahol von der Leyen politikailag veszélyes lépéseket tesz – mint például az EU azon törekvése, hogy 2040-ig csökkentse kibocsátását -, a vezérigazgató lényegében eltűnt, és hagyta, hogy az éghajlatvédelmi biztos fogja fel a politikai nyilakat.
A Bizottság szóvivője szerint a döntéseket mindig “kollegiálisan” hozzák meg. A POLITICO kérdésére a hiányzó akták státuszáról – az alkohol címkézésétől a fenntartható élelmiszerrendszerekig – a szóvivő azt mondta, hogy ezek különbözőképpen “feltérképezés alatt”, “konzultáció alatt”, a bizonyítékgyűjtés szakaszában vannak, vagy hogy az “előkészítő munka” folytatódik. A szóvivő nem mondta, hogy bármelyik véglegesen selejtezésre került volna, de nem jelezte az esedékesség időpontját sem. Arra utaltak, hogy a félretett szakpolitikák a következő Bizottság kinevezése után – amint a politikai por leülepedett – még visszatérhetnek.
Forrás: Politico