Szokatlan módon Kína felajánlotta, hogy támogatja Magyarországot biztonsági kérdésekben
Az Orbán Viktor miniszterelnökkel folytatott ritka találkozón Kína felajánlotta, hogy a kereskedelmi és befektetési kapcsolatokon túlmenően közbiztonsági kérdésekben is támogatja a régóta stratégiai partner Magyarországot, miközben a NATO éppen most küzd hálózatának európai bővítéséért.
Kína reméli, hogy elmélyítheti a bűnüldözési és biztonsági kapcsolatokat Magyarországgal, mivel a két ország a diplomáciai kapcsolatok 75. évfordulóját ünnepli – közölte Vang Hsziao-hsziang közbiztonsági miniszter Orbán Viktorral a múlt héten – közölte a hivatalos Hszinhua hírügynökség.
Egy budapesti látogatás során Wang azt mondta, reméli, hogy ezek az erőfeszítések “a kétoldalú kapcsolatok új csúcspontját” jelentik majd olyan területeken, mint a terrorizmus és a nemzetközi bűnözés elleni küzdelem.
Ezek az erőfeszítések kiterjednének a biztonság és a bűnüldözési kapacitások kiépítésére is Hszi Csin-ping elnök “Övezet és út” kezdeményezésének keretében, amelynek célja, hogy kereskedelmi és infrastrukturális kapcsolatokon keresztül összekösse Kínát a világgal.
Vang találkozott Pintér Sándor belügyminiszterrel is, és aláírta a bűnüldözési és biztonsági együttműködésről szóló dokumentumokat – közölte vasárnap a Hszinhua, de részleteket nem közölt.
Kína biztonsági biztosítékára azért került sor, mert Magyarország, Oroszország szövetségese, az elmúlt évtizedben Orbán Viktor vezetésével igyekezett felhígítani függőségét a nyugati országoktól, és nemrégiben ellenállt a nyomásnak, hogy jóváhagyja a NATO európai bővítését.
Magyarország az egyetlen NATO-állam, amely nem ratifikálta Svédországnak a biztonsági blokkhoz való csatlakozási kérelmét.
A Magyarországgal kötött biztonsági paktum diplomáciai győzelmet jelent Kína számára az Európai Unióban, mivel a blokk mérlegeli a világ második legnagyobb gazdaságával való kapcsolatait az emberi jogok, a kereskedelmi egyensúlytalanságok és Oroszország ukrajnai inváziója miatti nézeteltérések miatt.
A közép-európai ország Pekinghez való növekvő rokonsága máris éket ütött az EU közös frontjába. Magyarország több alkalommal is félreállt vagy ellenezte a Kínával szemben kritikus uniós álláspontokat, például az emberi jogok kérdésében, és üdvözölte a kínai befektetéseket annak ellenére, hogy az EU felszólította a tagországokat, hogy a Kínával való kapcsolatokat igazítsák a blokkéhoz.
Magyarországon található a Huawei Technologies Kínán kívüli legnagyobb logisztikai és gyártási bázisa, annak ellenére, hogy az Európai Bizottság figyelmeztetett, hogy a távközlési óriásvállalat veszélyt jelent az EU biztonságára.
A Huawei 2016 óta együttműködik a sanghaji székhelyű Yitu Technology mesterséges intelligenciával foglalkozó céggel, hogy az intelligens városok számára olyan megoldásokon dolgozzanak, amelyek a mesterséges intelligencia és a megfigyelés alkalmazásával javítják a közbiztonságot és a rendfenntartást.
Magyarország hamarosan otthont ad a kínai BYD autógyártó első európai gyárának.
Forrás: Euractiv