Vigyázzatok európaiak! Az Európai Parlament több génmódosított növényt kivett a tilalom hatálya alól
Az Európai Parlament (EP) jóváhagyta az Európai Bizottság ellentmondásos tervét, amely számos új, genetikailag módosított szervezetet (GMO) mentesít a jelenlegi biztonsági szabályok alól, figyelmen kívül hagyva a kritikus tudományos eredményeket, valamint a gazdák és a fogyasztók jogait – figyelmeztetett a Greenpeace.
A Bizottság terve szerint az úgynevezett új genomikai technikákkal (NGT) előállított, újfajta génmódosított növények biztonsági ellenőrzésének nagy részét eltörölnék.
Eva Corral, a Greenpeace GMO-kampányért felelős munkatársa elmondta: “Az Európai Parlament képviselői nem teljesítették kötelességüket, hogy megvédjék az emberek egészségét, a környezetet és az európai mezőgazdaság jövőjét. Az európai gazdák nagy árat fognak fizetni, mivel egyre inkább néhány vetőmagcégtől fognak függeni, és azt kockáztatják, hogy a szabadalmaztatott GMO-kat birtokló multinacionális cégek beperelik őket. Mivel nincs hiteles bizonyíték arra, hogy az új GMO-k képesek lennének ellenállni az éghajlatváltozás hatásainak, az élelmiszerrendszerben a vállalatok növekvő ellenőrzése azt jelenti, hogy a gazdáknak nehezebb lesz hozzáférniük az éghajlatváltozással szemben ellenálló, helyhez alkalmazkodó növényekhez, és fejleszteni azokat.”
A Bizottság terve további szabadalmakhoz vezetne, amelyek kiterjednének a hagyományos nemesítésre és a természetben már jelen lévő növényi tulajdonságokra is. Ennek eredményeképpen a gazdák és a nemesítők elveszíthetik önállóságukat és a szabadságukat, hogy azt termesszenek, amit akarnak. Ma mindössze négy vállalat ellenőrzi a vetőmagpiac több mint 60%-át világszerte: Bayer, Corteva, ChemChina-Syngenta és BASF.
A Greenpeace jogi elemzése szerint, ha a törvényt a Bizottság javaslata szerint fogadják el, az sértheti az EU alkotmányos jogát, amely magas szintű védelmet biztosít az emberek egészségének és környezetének, valamint a mezőgazdasági termelők és a fogyasztók jogainak. A törvény a biológiai biztonságról szóló Cartagenai Jegyzőkönyvbe is ütközhet, amely az EU és tagállamai számára kötelező érvényű nemzetközi szerződés, és amely a GMO-k határokon átnyúló forgalmát szabályozza. A Cartagenai Jegyzőkönyv értelmében az országoknak jogukban áll eldönteni, hogy engedélyezik-e a GMO-k behozatalát vagy sem. Az új GMO-k deregulációjával az EU lehetetlenné tenné ezt a döntést a nem uniós országok számára, mivel az új géntechnológiával módosított növények határokon átnyúló mozgására már nem vonatkozna a bejelentési és engedélyezési eljárás, amely a jelenlegi szabályok szerint a GMO-k exportja előtt alkalmazandó.
Több mint 70 tudós és akadémikus 2023 novemberében nyílt levélben fejezte ki aggodalmát amiatt, hogy ezt a javaslatot a 2024. júniusi európai választások előtt, kellő nyilvános vita nélkül próbálják sietve elfogadtatni. Több közvélemény-kutatás és egy 2022-es petíció azt mutatja, hogy az uniós polgárok több országban, köztük Franciaországban és Németországban is azt szeretnék, ha az új GMO-kat szabályoznák és címkéznék.
A tudósok arra figyelmeztettek, hogy a jogalkotási folyamat során figyelmen kívül hagyták a tudományt, és hogy az új GMO-k kockázatokat hordoznak, amelyeket kockázatértékeléssel, címkézéssel és nyomon követhetőséggel kell kezelni. A német Szövetségi Természetvédelmi Ügynökség (BfN) és a francia Élelmiszer-, Környezetvédelmi, Munkahelyi Egészségügyi és Biztonsági Ügynökség (ANSES) szintén figyelmeztetett a kockázatokra.
Következő lépések
Amint az uniós kormányok megállapodtak a Bizottság GMO-tervével kapcsolatos álláspontjukról, megkezdődnek a tárgyalások az Európai Parlamenttel.
Forrás: Greenpeace