A farmerek demonstrációja Franciaországban célhoz ért
Emmanuel Macron francia elnök nagyobb védelmet szorgalmazott az élelmiszertermelők számára az “európai Egalim” törvény révén, utalva ezzel a francia jogszabályra, amely a szupermarketekkel és a gyártókkal folytatott kereskedelmi tárgyalásokat szabályozza.
A mezőgazdasági termelők jövedelmének védelme volt az egyik fő követelése a gazdatüntetéseknek, amelyek az elmúlt hetekben uralták az európai politikai napirendeket és hírciklusokat.
A francia “Egalim” (États généraux de l’alimentation) törvényeket 2018 és 2023 között fogadták el, és egy sor olyan szabályt írnak elő, amelyek a mezőgazdasági termelők jövedelmének védelmét szolgálják az ellátási láncról folytatott tárgyalások során. 2019-ben az EU elfogadott egy irányelvet, amely az élelmiszertermelők védelmére vonatkozó harmonizációs minimumszabályokat állapít meg – az irányelv azonban lényegesen lazább követelményeket tartalmaz, mint a francia Egalim-törvényekben foglaltak.
Az uniós szabályok egy 10 tiltott gyakorlatból álló fekete listát jelölnek meg (például 30 napnál későbbi kifizetések romlandó mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek esetében, egyoldalú szerződésmódosítások a vevő részéről), amelyet uniós szinten tiltottak be, hogy kiegyensúlyozzák a kis (gyakran a gazdálkodók) és a nagy szereplők (a vevők) közötti szerződéses hatalmat.
A francia törvény ezen túlmutat, és előírja a gazdasági szereplőknek, hogy a kereskedelmi tárgyalások során vegyék figyelembe a mezőgazdasági termelők termelési költségeinek (nyersanyag, energia stb.) növekedését.
Forrás: Euractiv