Nagy bajban az EU: A napenergia-ipar gyártói Európa elhagyására készülnek
Az európai napelemgyártók arra figyelmeztettek, hogy “készen állnak a gyártósorok leállítására”, hacsak az EU nem hoz sürgősségi intézkedéseket az ágazat megmentésére, például nem vásárolja fel készleteiket, amelyek az elmúlt években felhalmozódtak az olcsóbb kínai változatok beáramlása miatt.
Az EU a “Zöld Megállapodás ipari terv” részeként a kulcsfontosságú technológiák, például a napelemek, szélturbinák és hőszivattyúk hazai gyártását kívánja fellendíteni, hogy csökkentse a Kínától való függőséget, amely jelenleg a világ napenergia-gyártásának közel 80%-át adja.
Az Európai Bizottság azt szeretné, ha 2030-ra a napelemek iránti európai kereslet 40%-át Európában gyártanák, más kulcsfontosságú technológiák mellett. A célt a “Net-Zero Industry Act” (NZIA) tervezete tartalmazza, amelyről az Európai Parlament és az uniós országok kedden (február 6-án) folytatják a tárgyalásokat.
Az ágazat képviselői azonban arra figyelmeztettek, hogy ezek az erőfeszítések túl későn érkezhetnek.
“Jelenleg precedens nélküli helyzetben vagyunk” – mondta Žygimantas Vaičiūnas, az Európai Napenergia Gyártási Tanács (ESMC) politikai igazgatója az Euractivnak.
“Ez egy kritikus helyzet a gyártók számára” – mondta, mivel az európai gyártók az európai termelés bezárásának küszöbén állnak. A MeyerBurger, egy svájci napelemgyártó már nyilvánosan azzal fenyegetőzött, hogy bezárja németországi üzletét, és az Egyesült Államokba helyezi át a termelést, ha nem történik politikai lépés.
Forrás: Euractiv