Macron: “Amit Orbán Viktor magyar miniszterelnök tett, az közvetett hátba szúrásának is tekinthető”
A francia elnök svédországi látogatásán Donald Trump volt amerikai elnök esetleges hatalomra kerülésének kilátásba helyezését is felvetette, hogy hangsúlyozta: a szuverén Európának fel kell készülnie, és az európai védelmi iparnak be kell lépnie, ha az Ukrajnának nyújtott amerikai támogatás csökkenne.
“Úgy kell megszerveznünk magunkat, hogy ha az Egyesült Államok szuverén módon úgy döntene, hogy leállítja vagy csökkenti ezt a támogatást, annak ne legyen hatása a terepen” – mondta Macron, hozzátéve, hogy ehhez az EU-nak fokoznia kell az erőfeszítéseit a termelés terén.
Macron szerint az EU-nak szerencséje van, hogy Ukrajna még mindig erős amerikai támogatást élvez, és nem európait, ami elsősorban a blokk problémájából adódik.
“Ukrajna európai földön van, európai ország, és ha békés és stabil Európát akarunk, akkor hitelesnek kell lennünk saját biztonságunk és védelmünk tekintetében minden szomszédunkkal szemben” – mondta.
Ugyanakkor világossá tette, hogy nem lát ellentmondást a védelmi Európa és a NATO kiépítése között, sőt, éppen ellenkezőleg, a katonai felelősségvállalásra kész Európa a NATO lényeges része.
Svédország NATO-csoporthoz való csatlakozási kérelmét kommentálva, amelyet még a magyar parlamentnek is ratifikálnia kell, Macron azt mondta, hogy ez logikus lépés, mert a jelenlegi biztonsági és geostratégiai helyzet diktálja.
“Remélem, hogy legutóbbi európai partnereink most betartják a vállalt kötelezettségeiket. Egy pillanatig sem kételkedem ebben” – mondta Macron, majd hozzátette, amit Orbán Viktor magyar miniszterelnök tett, az közvetett hátba szúrásának is tekinthető. Miután a török parlament a múlt héten megszavazta Svédország NATO-csatlakozási kérelmét, véget vetve a 20 hónapos késlekedésnek, Magyarország de facto az utolsó NATO-tagország lett, amelyik szavaz a kérdésről, annak ellenére, hogy többször is ígéretet tett erre.
Szijjártó Péter magyar külügyminiszter azonban nem lát okot arra, hogy a téli szünet vége előtt, február 26-a előtt összehívja a parlamentet Svédország NATO-kérelmének ratifikálására – mondta kedden az ATV magyar televízióban. “Most már nem vagyunk messze a február végi rendes ülésszak kezdetétől, így nem látom okát annak, hogy a parlamentnek extra ülést kelljen tartania” – mondta, hozzátéve, hogy “úgyis mi leszünk az utolsók”.
Orbán Viktor kormánypártjának, a Fidesznek a parlamenti frakciója a múlt héten közölte, hogy megvárja a magyar és a svéd miniszterelnök találkozóját, amelyre várhatóan a csütörtöki brüsszeli EU-csúcson kerül sor. Orbán Viktor döntései az Európai Tanács ülésén is kiemelt figyelemben részesülnek, ahol az európai vezetők várhatóan egyebek mellett az Ukrajnának nyújtott támogatásról tárgyalnak majd.
Forrás: Euractiv