Az uniós vezetők Magyarországgal szembeni türelme fogytán
Miközben az EU vezetői arra készülnek, hogy a héten – Magyarországgal vagy nélküle – 50 milliárd eurós ukrajnai támogatási csomagot terjesztenek elő, Brüsszelben sokan felismerik, hogy a lépésnek magas ára lehet. A csütörtöki (február 1.) csúcstalálkozó témái között szerepel az Ukrajnának nyújtott megújított pénzügyi és katonai támogatás, valamint az EU éves költségvetésének zöld utat adása.
Miután Orbán Viktor magyar miniszterelnök decemberben megakadályozta a négyéves segélycsomagról szóló közös döntést, az uniós vezetők harcra készülnek, amikor ismét megpróbálnak megegyezésre jutni.
Az elmúlt héten Budapest megduplázta támogatási követeléseit annak ellenére, hogy a hónap elején kompromisszumos javaslatot tettek le az asztalra. Az uniós tisztviselők és diplomaták arra számítanak, hogy a csúcstalálkozón is hasonló “utolsó pillanatban” születik majd döntés, mint legutóbb.
Akkor Orbán Viktor elhagyta a termet, hogy a többi 26 uniós vezető dönthessen a tagsági tárgyalások megkezdéséről Ukrajnával, amit nacionalista és Moszkva-barát kormánya határozottan ellenzett, de hivatalosan nem blokkolt. Brüsszelben azonban sokan attól tartanak, hogy ezúttal ez nagyobb politikai áldozattal járhat.
Magyarország egyre “rugalmatlanabb”
Magas rangú uniós tisztviselők a múlt hét végén azt mondták, hogy az Ukrajnának nyújtandó 50 milliárd eurós pénzügyi támogatásról szóló tárgyalások egyre “bonyolultabbá” váltak, mivel Magyarország nem volt rugalmas az e heti csúcstalálkozó előtt.
“A tárgyalások egy kicsit bonyolultabbá válnak (…) Magyarország álláspontja nem igazán volt rugalmas ebben a kérdésben” – mondta pénteken egy magas rangú uniós tisztviselő névtelenséget kérve.
A hónap elején az uniós tisztviselők már kezdték jelezni, hogy nyitottak lehetnek arra, hogy a négyéves támogatási csomag félidős felülvizsgálatát jövőre, 2025-ben foglalják bele, ami lehetővé tenné számára, hogy kifogást emeljen a finanszírozási csomag ellen – mondták a megbeszéléseket ismerő személyek.
Ez egy úgynevezett “vészfék” mechanizmust is tartalmazott volna, amelyet bármely tagállam aktiválhatna, ha aggályai vannak, és vitát kérhetne az ügyről – mondták. Az Orbán által javasolt egyes elképzelések – például az Ukrajnának nyújtott támogatás minden évben egyhangú jóváhagyáshoz kötése – sok uniós tagállam számára nem voltak elfogadhatóak – mondták.
“Egyetlen tagállam sem akar olyan helyzetbe kerülni, hogy egyhangúsággal kelljen támogatást nyújtani Ukrajnának” – mondta az EU magas rangú tisztviselője. Jelenleg a legtöbb uniós tagállam még mindig úgy véli, hogy az EU27-eknél lehetséges lehet egy megállapodás.
“Egyelőre még mindig az A tervre törekszünk [az EU27-ekkel], de ne legyenek illúzióink, hogy szükség esetén hajlandóak vagyunk az EU26-tal is lépni” – mondta egy uniós diplomata.
Egy másik lehetőség, hogy az uniós költségvetésen kívül küldjenek pénzt Ukrajnának, a nemzeti parlamentek ratifikációját igényelné, ami késedelmet és esetleg még több bizonytalanságot okozna.
Forrás: Euractiv