A szlovák házelnök brüsszeli Canossa járása?
Kétnapos tájékoztató körútra érkezett Brüsszelbe Peter Pellegrini, a szlovák parlament elnöke. Kedden Roberta Metsolával, az EP elnökével tartott megbeszélést, szerdán Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével és az Európai Tanács elnökével Charles Michellel találkozott.
Pellegrini rámutatott, hogy a tárgyalásokon elsősorban európai és költségvetési témák domináltak, amelyekről a tagországok vezetői a jövő heti EU-csúcson tárgyalnak majd. Ezek részeként az EU várhatóan jóváhagyja az Ukrajnának szánt 50 milliárd eurós pénzügyi injekciót.
“A csomag a schengeni határral rendelkező országok számára is tartalmaz pénzeszközöket, nem csak arról van szó, hogy az EU költségvetését módosítják Ukrajna számára” – magyarázta.
Pellegrini reményét fejezte ki, hogy a csúcstalálkozón mind a 27 ország konszenzusa létrejön, Magyarország jelenlegi fenntartásai ellenére. “Még van idő arra, hogy Magyarország követeléseit megtárgyalják, hogy ne 26 vagy 25 ország külön rendszerét keressék, ami nagyon bonyolult lenne” – mondta Pellegrini.
A találkozók fő célja azonban volt, hogy Szlovákia értésére adja Brüsszelnek, nem ért egyet az Európai Parlament azon határozatával, amely aggályosnak tartja a szlovák Speciális Ügyészi Hivatal megszüntetését és figyelmezti Szlovákiát, hogy ez a lépés a jogállamiságot és a korrupciós ügyek kivizsgálását veszélyezteti. Pellegrini alaptalannak és csak az ellenzék félrevezető támadásának minősítette a kifogásolt szlovák kormányzati tervezetet, dacára az EP 496 képviselő igen szavazatával szemben. A szlovák parlament által gyorsított eljárásban tárgyalt tervezet következtében felmerülhet, az EP képviselők véleménye szerint, az uniós támogatások felhasználásának követhetetlensége.
Pellegrini tájékoztatta Michelt és von der Leyent, hogy a jövő héttől Brüsszelben elérhető lesz egy, a kormány által kinevezett diplomata, aki közvetlen kapcsolatot tart majd az uniós intézményekkel, és válaszol minden olyan kérdésre, amely a büntető törvénykönyvek közelgő módosításával kapcsolatos.
Szóba kerültek a közszolgálati médiát érintő módosítások okozta uniós aggodalmak is, újságírói kérdésre válaszolva Pellegrini kifejtette, hogy nem célja a kormánynak a sajtószabadság korlátozása. Kérdésünkre, hogy a kettős állampolgárság tilalma terén szóba jöhet-e törvénymódosítás, Pellegrini válaszában kiemelte, hogy az elkövetkező hetekben, nem kerül a kérdés napirendre, a választási ciklus keretében később visszatérhetnek a kérdésre, jelenleg égetőbb problémákat kezelnek.
Arra a kérdésre, hogy ha felmerülnének a Benes-dekrétumok kérdései mi lenne a kormány álláspontja, Pellegrini határozottan kijelentette, hogy a téma nem kerül tárgyalásra, nem értenek egyet, hogy valamilyen történelmi dolgok, amelyeket lezártnak tekintenek, megnyitásra kerüljenek. Úgy gondolja, hogy Robert Fico budapesti látogatása és találkozása Orbán Viktorral megmutatta, hogy a szlovák-magyar kapcsolatok kitűnő szinten vannak, nem megengedhető, hogy ezeket bármiféle ürüggyel kikezdjék.
Szerző: Mikulas Krivansky