Az EU szocialisták: szorosabb kapcsolatot az USA-val és Kínával
Az Európai Szocialisták Pártja (PES) azt szeretné, hogy az Európai Unió “erősítse” a kapcsolatokat Washingtonnal és Pekinggel, miközben elutasítja a Green Deal szabályozási “szüneteltetését”, ami más EU-párti erők, például a jobbközép és a liberálisok követelése – áll az Euractiv által látott korai választási kiáltványtervezetben.
A még megvitatás alatt álló kiáltvány a szocialisták közelgő európai uniós választási kampányát fogja irányítani. Végleges változatát a párt március 2-i római választási kongresszusán hagyják majd jóvá.
A november 10-i málagai kongresszust követően, ahol az uniós szocialisták megállapodtak a következő ciklus politikai prioritásairól, a párt brüsszeli vezetése elkészítette a kiáltványt, és visszajelzés céljából szétküldte a nemzeti pártok között – mondta az Euractivnak a PES egyik forrása.
A tervezet a 2019-es kiáltványnál nagyobb hangsúlyt fektet az EU külső dimenziójára, különösen a harmadik országokkal kötött együttműködési megállapodások “megújításának” szükségességére.
“Megerősítjük az EU együttműködését az Egyesült Államokkal és Kínával […] új, egyenrangú partnerséget építünk ki a globális déli országokkal, beleértve egy új EU-Latin-Amerika progresszív menetrend elindítását, valamint egy Afrika-EU partnerséget a gazdaság, a zöld energia, az éghajlatváltozás, a migráció és a demokrácia területén” – olvasható a tervezetben.
A Washingtonnal való kapcsolatok megerősítése azonban nagyban függ majd az amerikai elnökválasztás még nem tisztázott kimenetelétől, amely akár Donald Trump korábbi elnök visszatérését, vagy általában véve egy befelé fordulóbb kormányzatot is hozhat.
Továbbá nincs kifejezett utalás a Pekinggel való kapcsolatok megerősítésének politikai feltételrendszerére, legalábbis a korai tervezetben nem.
A múltban azonban az Európai Parlament szocialista képviselőcsoportja (S&D) hangosan támogatta azokat az állásfoglalásokat, amelyek szerint az emberi jogok tiszteletben tartásának az EU és Kína közötti kapcsolatok középpontjában kell állnia.
Ezen túlmenően, tekintettel Oroszország Ukrajna elleni háborújára és a blokk szomszédságában kialakult új geopolitikai környezetre, a tervezet az EU védelmi iparának fokozott támogatására, a hírszerzési és kiberbiztonsági együttműködés fokozására, valamint a további bővítési lépések támogatására szólít fel.
A szocialisták az Izrael és a Hamász közötti háború közepette megnövekedett feszültséget is magasan a külpolitikai prioritási listájuk élére helyezik, amely napirendi pont súlyos spanyol kézjegyet visel. A tervezet egyebek mellett nemzetközi konferenciát szorgalmaz Izrael és Palesztina kétállami megoldásának elérése érdekében.
“Az EU-nak külpolitikai kérdésekben egységes álláspontot kell képviselnie, és több többségi döntés felé kell elmozdulnia” – folytatódik a tervezet, amely a héten az Európai Néppárt és az Európai Bizottság alelnöke, Věra Jourová hasonló felhívását idézi.
Forrás:Euractiv