Von der Leyen Davosban: “globális együttműködésre van szükség korunk kihívásaival való szembenézés érdekében”
Az országoknak és a vállalkozásoknak szorosan együtt kell működniük a jelen és a jövő kihívásaival való szembenézés érdekében – ez volt Ursula von der Leyen bizottsági elnök üzenete a héten a davosi Világgazdasági Fórumon (WEF) tartott beszédében.
Az idei találkozón a WEF “Globális kockázatokról szóló jelentése” volt az egyik fő vitapont. Az idei jelentésben a legfőbb aggodalom a dezinformáció és félretájékoztatás volt.
“Ezek a kockázatok komolyak, mert korlátozzák a képességünket, hogy megbirkózzunk a nagy globális kihívásokkal, amelyekkel szembe kell néznünk” – figyelmeztetett beszédében von der Leyen. A klímaváltozástól kezdve a geopolitikai akciókon át a mesterséges intelligencia (AI) gyors fejlődéséig – “e kihívások egyike sem ismeri a határokat” – mutatott rá .
Von der Leyen elnök asszony hangsúlyozta, hogy a vállalkozások és a kormányok együttműködésére van szükség, és kiemelte az ezekre a kihívásokra adott megoldások fontosságát. Végül is közös érdekük, hogy “jólétet, jólétet és biztonságot teremtsenek az emberek számára, stabil környezetet teremtsenek az innováció és a beruházások felszabadításához, valamint esélyegyenlőséget és szabadságot teremtsenek” – hangsúlyozta .
Von der Leyen elnök felhívta a figyelmet arra a kritikus pontra, ahol a világ jelenleg van. 2024-ben a világ népességének fele részt vehet majd a választásokon, köztük 450 millió ember a júniusi európai választásokon.
A demokrácia és a szabadság nem jár kockázat nélkül – figyelmeztetett von der Leyen elnök. Ukrajna átélte ezt a tapasztalatot, amikor Oroszország brutális agressziós háborúval válaszolt az ukránok szabadság- és demokráciavágyára. És Ukrajna nemcsak a szabadságáért, a demokráciájáért, a jövőjéért küzd, hanem Európáért is. “Ukránok millióinak szívét öröm és remény töltötte el, amikor bejelentettük a csatlakozási tárgyalások megkezdését” – emlékeztetett a héten az elnök.
Beszéde kiemelte, hogy az orosz agresszió nyomán az Európai Unió és a vállalkozások közötti szoros együttműködés lehetővé tette, hogy szembe szálljunk Oroszországnak az energiaellátás fegyverré tételére irányuló kísérleteivel, és felgyorsítsuk a tiszta energiára való átállást. “Ezért van az, hogy az európai zöld megállapodás olyan nagy hangsúlyt fektet nemcsak a kibocsátás csökkentésére, hanem az új tiszta energiagazdaságban való erős, versenyképes európai jelenlétre is” – húzta alá .
Kitért a mesterséges intelligencia (AI) térnyerése által jelentett kihívásokra és lehetőségekre is.
Európa ideális helyzetben van ahhoz, hogy vezető szerepet töltsön be a mesterséges intelligencia fejlődésében. Az EU közel 200 000, a mesterséges intelligencia területén jártas szoftvermérnökkel és a mesterséges intelligenciamodellek betanításához szükséges, különböző nyelveken tárolt nagy adathalmazokkal kulcsfontosságú erőforrásokat biztosíthat az innovátorok számára.
Ezzel párhuzamosan az EU törekszik a felelősségteljes innovációra. Az EU mesterséges intelligenciáról szóló jogi aktusa meg fogja határozni a korlátokat arra vonatkozóan, hogy mit tehet és mit nem tehet a mesterséges intelligencia. A nagy kockázatú felhasználások, például a valós idejű arcfelismerés szabályozása révén bizalmat épít. Cserébe a vállalkozások megkapják az innovációhoz szükséges teret. Világszerte ez az első alkalom, hogy a mesterséges intelligenciára vonatkozó szabályokat állapítanak meg. Így az EU élen jár abban, hogyan kezeljük ezt az új és forradalmi technológiát.
Forrás: European Commission