Brüsszel átvilágítja a közvetlen külföldi befektetéseket
Brüsszel egy átfogó európai gazdasági biztonsági csomagot (EESP) készül nyilvánosságra hozni, amely olyan kritikus elemeket tartalmaz, mint a ” közvetlen külföldi befektetések (FDI) átvilágítására vonatkozó felülvizsgált szabályok és a kimenő befektetésekről szóló kezdeményezés”. A csomag kiemelt elemei között szerepelnek a kutatás biztonságára vonatkozó ajánlások és a kettős felhasználású kutatásról szóló átfogó fehér könyv.
Ez a fejlemény azt követi, hogy Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a biztosok kollégiumának 2023. júniusi ülésén bemutatta az “európai gazdasági biztonsági stratégiát”. A három alappilléren nyugvó stratégia az EU versenyképességének előmozdítását, a gazdasági biztonság megőrzését, valamint az erősebb globális partnerségek és hálózatok ápolását hangsúlyozza:
I. Az EU versenyképességének és növekedésének előmozdítása az egységes piac megerősítése, a rugalmas gazdaság támogatása, valamint az EU kutatási, technológiai és ipari bázisának fejlesztése révén.
II. A gazdasági biztonság védelme a szakpolitikák és eszközök széles skáláján keresztül, szükség esetén célzott új eszközökkel.
III. Széles körű globális partnerségek létrehozása a diverzifikáció és a kölcsönös ellenálló képesség erősítése érdekében.
2023 decemberében Dombrovskis, a Bizottság ügyvezető alelnöke az Európai Parlament plenáris vitáján részletezte a stratégia célját, hangsúlyozva, hogy a gazdasági kapcsolatokban a nyitottság és a dinamizmus fenntartása mellett minimalizálni kell a kockázatokat. A stratégia kulcsfontosságú kockázati kategóriákat határoz meg, amelyek magukban foglalják az ellátási láncok rugalmasságát, a kritikus infrastruktúrák (fizikai és kiber) biztonságát, a technológiai biztonságot, valamint a gazdasági függőségek fegyverré válását vagy a kényszerítést.
A stratégia kezdeti végrehajtása olyan kritikus technológiai ágazatokat helyez előtérbe, mint a fejlett félvezetők, a mesterséges intelligencia, a kvantumtechnológiák és a biotechnológiák. A tervezett jövőbeli kezdeményezések között szerepel az FDI-átvilágítási rendelet felülvizsgálata és az exportellenőrzés megerősítése.
Emellett az Eurativ 2024. január 19-én arról számolt be, hogy az EESP az EU-ban a zöldmezős külföldi befektetések átvilágítását javasolja, ami olyan ágazatokat érint, mint a nap- és széltechnológiák, az elektromos járművek és a félvezetőipari befektetések, amelyeket nem uniós szervezetek hajtanak végre.
Ez nagy valószínűséggel kihívások elé állítja majd az Európában üzleti és befektetési lehetőségeket kereső kínai vállalatokat.
Forrás: China Chamber of Commerce to the EU