Az Ukrajnáról szóló béketárgyalások több nem nyugati államot is vonzanak
Vasárnap (január 14-én) a svájci Davosban 82 ország – köztük számos nem nyugati ország – biztonsági tisztviselői csatlakoztak az Ukrajna által kezdeményezett, Kijev békejavaslatainak előmozdítását célzó tárgyalások negyedik fordulójához. A nemzetbiztonsági tanácsadók találkozójára napokkal a Világgazdasági Fórum kedden (január 16-án) kezdődő éves találkozója előtt került sor, amelyen Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is részt vett.
Ukrán és nyugati tisztviselők üdvözölték a nem nyugati országok – köztük 18 ázsiai és 12 afrikai – nemzetbiztonsági képviselő személyes részvételének növekedését. A találkozón részt vevő küldöttségek száma jelentősen meghaladta azt a 65-öt, amely a megbeszélések legutóbbi, tavaly októberi máltai fordulóján, illetve korábban Koppenhágában és Dzsiddában vett részt.
Zelenszkij terve tartalmazza Ukrajna területi integritásának helyreállítására, az orosz csapatok kivonására, az élelmiszer- és energiaellátás védelmére, a nukleáris biztonságra és az összes fogoly szabadon bocsátására vonatkozó felhívásokat.
A korábbi találkozók azonban eddig zárónyilatkozat vagy a vezetők csúcstalálkozójának kitűzött időpontja nélkül értek véget. Davosban a tíz pontról folytatott megbeszélések lezárása után Ukrajna azt javasolta, hogy az elmúlt egy év előkészítő munkájára támaszkodva a közeljövőben tartsák meg a vezetői szintű békecsúcsot.
Andrij Jermak, Zelenszkij kabinetfőnöke újságíróknak elmondta, hogy “nyílt és nagyon konstruktív megbeszélések” folytak “olyan országok között, amelyek a béke oldalán akarnak állni.”
A globális dél résztvevői között voltak Brazília és Dél-Afrika nemzetbiztonsági tanácsadói, akik “különösen aktívan részt vettek a megbeszéléseken”. Ukrán tisztviselők szerint a személyes résztvevők között volt még Argentína, Uruguay, Ecuador, Mexikó, Izrael, Nigéria és az Öböl-menti országok.
Nyugati tisztviselők szerint azonban Kína, Moszkva legfontosabb szövetségese, döntése, hogy ismét nem vesz részt a találkozón, aláássa annak jelentőségét. “A BRICS-szövetség részvétele nagyon fontos, mert ezek az országok kapcsolatban állnak Oroszországgal” – mondta Ignazio Cassis svájci külügyminiszter, aki a tárgyalások társszervezője volt.
“Kína jelentős szerepet játszik. Meg kell találnunk a módját annak, hogyan működjünk együtt Kínával ebben a kérdésben” – tette hozzá Cassis a tárgyalások során újságíróknak tett megjegyzéseiben.
Több nem nyugati ország is megismételte azt az álláspontját, hogy Oroszországot be kell vonni a tárgyalásokba, és hogy a rendezésnek ki kell térnie Moszkva biztonsági aggályaira, például arra, hogy Ukrajna csatlakozni kíván a NATO-hoz – mondták.
A nyugati partnerek “egyértelmű támogatásukról biztosították Ukrajnát és annak béketerveit, és felszólították a globális délvidéket, hogy a globális biztonság érdekében tegye világossá Oroszország számára az ENSZ alapokmányának és alapelveinek tiszteletben tartásának fontosságát” – tették hozzá.
“Természetesen különböző gondolataink vannak arról, hogyan lehetséges a béke elérése” – mondta Yermak, amikor a tárgyalások kohéziójáról kérdezték.
Forrás: Euractiv