Davos 2024: “A bizalom újjáépítése”
A Világgazdasági Fórum (WEF) 54. éves találkozóját január 15. és 19. között rendezik meg a svájci Davos-Klostersben. Az idei fórum “A bizalom újjáépítése” címmel a gazdasági növekedés, az éghajlatváltozás és a természetvédelem, az energiabiztonság, a technológiai irányítás és az emberi fejlődés témakörét érintő vitákat folytat majd.
Borge Brende, a WEF elnöke január 9-én tartott sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy az idei éves találkozóra az eddigi legösszetettebb geopolitikai háttér előtt kerül sor. Megjegyezte, hogy az idei év egyik fókuszpontja a közel-keleti, ukrajnai és afrikai konfliktusokról folytatott magas szintű diplomáciai tárgyalások lesznek.
Az összetettséget növeli, hogy a világgazdaság az elmúlt három évtized “legbizonytalanabb” időszakát éli. A Világbank január 9-én bemutatott “Világgazdasági kilátások” című jelentése a világgazdasági növekedés lassulását jósolja a harmadik egymást követő évben, amely a 2023-as 2,6%-ról 2024-re 2,4%-ra esik vissza. Ez a visszaesés harminc év óta a leglassabb ötéves növekedési időszakot jelenti, amint azt Jeremy Jurgens, a WEF ügyvezető igazgatója is kiemelte, aki hangsúlyozta, hogy a bonyolult gazdasági forgatókönyv lesz az idei viták középpontjában. Kiemelte továbbá Latin-Amerika és Ázsia megnövekedett részvételét, ami a világgazdasági helyzet szélesebb körű változásait tükrözi.
A közelgő davosi találkozóra 120 ország több mint 2800 vezetőjét várják. A találkozón többek között részt vesz Li Csiang kínai miniszterelnök, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, Antony Blinken, az Egyesült Államok külügyminisztere, Emmanuel Macron, Franciaország elnöke és Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke. A fórumon részt vesz a neves nemzetközi szervezetek több vezetője is, köztük António Guterres, az ENSZ főtitkára, Kristalina Georgieva, a Nemzetközi Valutaalap vezérigazgatója és Ajay S. Banga, a Világbank elnöke.
Ezenfelül az idei találkozóra mintegy 1600 üzleti vezetőt is várnak. Közöttük több mint 800 vezérigazgató és elnök a Világgazdasági Fórum tagjaitól és partnereitől, valamint több mint 150 globális innovátor, technológiai úttörő és unikornis vállalat, amelyek a különböző iparágak átalakulását mozgatják.
WEF: Megalakulás, működés és kínai együttműködés
A Világgazdasági Fórum, amelyet gyakran “davosi fórumként” emlegetnek a svájci székhelyű kezdeti találkozójáról, nem hivatalos nemzetközi szervezetként működik. A világgazdasági kérdések tanulmányozására és a nemzetközi gazdasági együttműködés előmozdítására hivatott szervezet székhelye Genfben található. Eredetileg az Európai Menedzsment Fórum (EMF) volt, amelyet Klaus Schwab közgazdász alapított 1971-ben, majd 1987-ben névváltoztatáson ment keresztül, és a Világgazdasági Fórum (WEF) lett belőle. A Davosi Fórum 2023-ig 53 ülést tartott sikeresen, és a globális politikai és üzleti szféra kulcsfontosságú “közvélemény-arénájaként” és “tájékoztató találkozójaként” ismerték el.
A WEF minden évben az aktuális nemzetközi gazdasági helyzet alapján fogalmaz meg egy témát. A globális párbeszéd “összehívójaként” betöltött szerepe mindig is elismert volt. A 2000-es WEF-en indult el például a Gavi, a Globális Oltóanyag Szövetség, amely később a 2020-as WEF-en további pénzügyi támogatást kapott többek között a Bill & Melinda Gates Alapítványtól és olyan országoktól, mint Németország. Aggályok merültek fel azonban azzal kapcsolatban, hogy a fórum egyszerű “összehívóból” politikai döntéshozóvá vált, különösen, ha figyelembe vesszük, hogy nagymértékben függ a vállalati finanszírozástól.
A WEF pénzügyi modelljét főként tagsági és partnerségi díjakból, valamint a nagyvállalatok jelentős hozzájárulásaiból finanszírozzák. Az Economist szerint ennek a modellnek megvannak az előnyei és hátrányai. Miközben lehetővé teszi a gyengébb gazdasági erővel rendelkező résztvevők, például tudósok és aktivisták csatlakozását, kérdéseket vet fel a fórum függetlenségével és azzal kapcsolatban, hogy képes-e szembeszállni a vállalati érdekekkel. Mindazonáltal ezt a modellt évek óta alkalmazzák, és jelentős szerepet játszik a fórum pénzügyeiben, lehetővé téve, hogy a fórum jelentős tartalékokkal és működési képességekkel rendelkező nonprofit alapítvánnyá fejlődjön.
Kína mindig is jó együttműködési kapcsolatot ápolt a Davosi Fórummal. 1979 óta Kína többször kapott meghívást, és küldöttségeket küldött az éves találkozókra, hogy részt vegyen azokon és fontos beszédeket tartson. 2005-ben a fórum elnöke, Schwab javasolta az “Új Bajnokok Éves Találkozója”, más néven “Nyári Davos Kínában” ötletét. 2006-ban a fórum képviseleti irodát hozott létre Pekingben. Az első nyári davosi fórum éves találkozójára 2007 szeptemberében került sor a kínai Daliánban. Azóta 24 alkalommal rendezték meg egymás után, és a 2024-es nyári davosi fórumot a tervek szerint a kínai Dalianban tartják.
Forrás: China Chamber of Commerce to the EU, fotó:Reuters