Macronnak a migránsok kitoloncolásáról szóló “fantasztikus” tervét kigúnyolta a francia számvevőszék
A francia Számvevőszék legutóbbi jelentése lesújtóan nyilatkozik Emmanuel Macon elnök kitoloncolási terveiről. A Számvevőszék észrevételei között szerepel, hogy: “Az illegális bevándorlás elleni küzdelemre irányuló politika közvetlen költségei évente mintegy 1,8 milliárd eurót tesznek ki, és közel 16 000 főállású köztisztviselő és katona munkaidejének lekötését jelenti”.
A lesújtó jelentés alig néhány héttel azután született, hogy a francia nemzetgyűlés Marine Le Pen Rassemblement National nevű pártjának segítségével elfogadta a migrációs törvényt. Pierre Moscovici, a Számvevőszék első elnöke, volt európai biztos “fantasztikusnak” nevezte Macron célját, hogy minden külföldit a “francia terület elhagyására kötelezett” (OQTF) cikkely alapján.
Macron migrációs jogszabályainak célja, hogy kezeljék a külföldiek Franciaországba áramlását, és az újonnan érkezőknek a jelenleginél kevesebb juttatást, illetve ösztönzőt adjanak. A törvény egyik kulcseleme a “nemkívánatos” emberek kiutasítása, amit Párizs ki akar terjeszteni.
A Számvevőszék január 4-én közzétett legutóbbi jelentésében darabokra szedte ezeket a terveket, és megállapította, hogy a jelenlegi kiutasítási politikák “hatástalanok”. A jelentésben, amely az alkalmazott eszközök és az elért eredmények viszonyát vizsgálja az állam által kitűzött célokhoz képest, a Számvevőszék megállapította, hogy Franciaországnak jelenleg csak a külföldiek “elenyésző kisebbségét” sikerül kiutasítania az OQTF keretében.
A Számvevőszék szerint az államnak “jobban meg kell szerveznie magát”, mivel Franciaország jelenleg csak az ország elhagyására kötelezettek 10 százalékát utasítja ki. Hozzátette, hogy a kitoloncolásra az esetek 2 százalékában kerül sor, amikor az egyén menedékjogi kérelmét vagy tartózkodási engedélyét elutasítják.
A Számvevőszék szerint Párizsnak jót tenne, ha megváltoztatná a jelenlegi “hatástalan” stratégiát, amely elsősorban az OQTF széles körű elfogadására összpontosít.
Az illegális külföldiek kezelésével megbízott közigazgatási szolgálatok és bíróságok a nem megfelelő erőforrások miatt nehezen tudják ellátni feladatukat – állapította meg a Számvevőszék. “A prefektúrák túlterheltek” – állapította meg.
2022-ben 153 042 kiutasítási határozatot adtak ki Franciaországban, ebből 134 280 volt OQTF-ügy. Abban az évben az ország csak 11 406 embert toloncolt ki, köztük 7 214-et “kényszerített” módon.
A Számvevőszék szerint: “A kiadott kiutasítási határozatok száma és tényleges végrehajtása közötti ilyen mértékű szétválasztás jól mutatja, hogy az államnak milyen nehézséget okoz különösen nagyszámú határozatának végrehajtása, még kényszer hatására is”.
Az ellenőrök megjegyezték, hogy a francia kormány elsőbbséget biztosított azoknak a migránsoknak, akik “veszélyt jelentenek a közbiztonságra”, vagy akiket korábban már elítéltek. 2022 decembere óta a közigazgatási fogdákban elhelyezettek több mint 90 százalékát közrendzavarás vagy radikalizálódás “bűncselekménye” miatt tartották ott, míg négy hónappal korábban 44 százalékukat.
Forrás: Brussels Signal, Fotó: reuters