Bukik a francia miniszterelnök asszony?
A francia belpolitika bizonytalanságban van, miközben a miniszterek türelmetlenül várják a híreket a kabinet állítólagos átalakításáról. Az elmúlt napokban felerősödő spekulációk ismét rávilágítanak Emmanuel Macron elnök idegőrlő módszereire, ahogyan csapatát irányítja.
Macron tovább szította a bizonytalanságot, miután a héten lemondta az első, 2024-re tervezett kabinetülést, és az elnök környezetének egyik tagja kijelentette, hogy “nincs feltétlenül szükség” a kormány összejövetelére az új év kezdetére. Az elnök az egyik hivatalos visszavonult szálláshelyén, a La Lanterne-ben tartózkodott, és a Jacques Delors tiszteletére pénteken tartandó ünnepségen kívül nem árult el konkrét napirendi pontokat.
Egyelőre nem világos, hogy Elisabeth Borne marad-e miniszterelnök, de az esélyek ellene szólnak, miután a sorozatos válságok miatt Macron kormánykoalíciója súlyos zúzódásokon ment keresztül. Az elnöki tábor politikai megosztottsága az ünnepek előtt teljes mértékben megmutatkozott, amikor Borne kormánya küzdött egy bevándorlási törvényjavaslat elfogadtatásával, amit Marine Le Pen szélsőjobboldali vezető “ideológiai győzelemnek” nevezett mozgalma számára.
A kormány, amely nem rendelkezik abszolút többséggel a francia alsóházban, engedett a keményvonalas konzervatívoknak olyan témákban, mint az újonnan érkezett bevándorlók szociális juttatásokhoz való hozzáférésének korlátozása és a születési joggal járó állampolgárság reformja. Ez arra késztette Macron saját szövetségének tagjait, hogy a törvényjavaslat ellen szavazzanak. Aurélien Rousseau egészségügyi miniszter tiltakozásul lemondott, és más baloldali kabinettagok nyilvánosan is hangot adtak aggályaiknak.
Macron táborának egy része rosszul fogadta a párton belüli sérelmek hangoztatását, amit pártjának egyes tagjai árulásnak tekintettek, és azt remélték, hogy az elnök a következő kormányátalakításkor kirúgja az elégedetlen minisztereket.
Forrás: Politico