Belgium uniós elnöksége és a belga miniszterelnök közelgő kínai látogatása
Belgium alig több mint 30 000 négyzetkilométert foglal magában, valamivel kevesebbet, mint a kínai Hainan tartomány, és az Európai Unió 27 tagállamának területének mindössze 0,7 százalékát teszi ki. A 11,8 milliós lakosa az EU teljes lakosságának 2,6 százaléka, amely 400 millió fő körül mozog.
Az “Európa kereszteződéseként” ismert Belgium virágzó nyugat-európai ország, amely 47 000 eurót meghaladó egy főre jutó GDP-vel büszkélkedhet, amely meghaladja az EU 35 000 eurós átlagát. Az ország virágzó ágazatokat alakított ki az egészségügy és a fejlett technológia területén, és GDP-jének jelentős százalékát fordítja kutatásra és fejlesztésre, ami az EU-ban a legmagasabbak között van. A körforgásos gazdaságban való jártasságát bizonyítja, hogy Belgiumban a legmagasabb az EU-ban a csomagolási hulladékok újrahasznosításának aránya.
Annak ellenére, hogy olyan mezőgazdasági óriások veszik körül, mint Franciaország és Hollandia, Belgium kiválóan exportálja az olyan híres termékeket, mint a belga endívia és a kelbimbó, mind Európán belül, mind azon kívül. A kínai vállalatokkal – például a COSCO Shippinggel – kötött partnerségek révén a belga Antwerpen-Bruges kikötő az EU második legnagyobb teherkikötőjévé vált. Ráadásul az utóbbi időben Belgium a kínai elektromos autók egyik elsődleges európai piacává vált.
Belgium jelentősége az uniós ügyekben tagadhatatlan. Belgium volt az EU elődjének, az Európai Szén- és Acélközösségnek a hat alaptag egyike, és itt található az uniós intézmények, a NATO és a Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (SWIFT) székhelye. Ebben az érdekes országban, amely a sült krumpli, a csokoládé, a gofri, a Törpök és a Tintin kalandjai gyártásáról ismert, a holland és a francia nyelvű régiók lakói állítólag “olyanok, mint a víz és a tűz”, és a politikai küzdelmek miatt Belgiumban egyszer 541 nap kormány nélkül világrekordot állítottak fel.
Belgiumnak az uniós ügyekben szerzett széles körű tapasztalataira támaszkodva a nemzet 13. soros uniós elnökségi ciklusa várhatóan zökkenőmentesen fog lezajlani. Charles Michel, a korábbi belga miniszterelnök és az Európai Tanács soros elnöke a múlt hónapban Brüsszelben találkozott a jelenlegi belga miniszterelnökkel, Alexander De Croóval. A megbeszéléseik valószínűleg számos témát érintettek, beleértve Kínát is. Michel nemrégiben a Kína-EU csúcstalálkozó alkalmával Kínába utazott, és a belga és európai médiumok beszámolói szerint De Croo is a kínai látogatás küszöbén áll.
Belga médiaforrások szerint De Croo a tervek szerint e hónap 11-12. között Pekingbe látogat, hogy megbeszéléseket folytasson a kínai vezetőkkel. Miközben várjuk e hír hivatalos megerősítését, az Európát sújtó válságok sokasága miatt a figyelem középpontjában Belgiumnak az EU soros elnöki tisztségében betöltött szerepe és De Croo közelgő kínai látogatása áll. A megfigyelők élénken várják, hogy ezek az események milyen hatással lehetnek a Kína-EU kapcsolatokra.
Az érdeklődés középpontjában az EU Kínával szembeni szubvencióellenes vizsgálatai állnak. A kiélezett geopolitikai helyzet, a regionális konfliktusok és a nagyhatalmi kapcsolatok hatására az EU Kína-EU kapcsolatokkal kapcsolatos megközelítése egyre inkább a versenyre és a rivalizálásra összpontosít. Ez irracionális szempontokat eredményezett az EU számos Kínával kapcsolatos politikájában, beleértve az Európai Bizottság által a kínai elektromos járművekkel szemben kezdeményezett, politikailag motivált szubvencióellenes vizsgálatot. Bár a vizsgálatot az Európai Bizottság vezeti, annak előrehaladása és eredményei, például a június környékén meghozott esetleges előzetes intézkedések hatással lesznek a Kína-EU kapcsolatokra, és kihívások elé állítják és nyomást gyakorolnak Belgiumra, mint az EU soros elnökségére.
Egy másik fontos szempont, amelyet figyelembe kell venni, Belgium státusza, mint a globális autóipari vállalatok kulcsfontosságú színtere. 2021 óta Belgium a kínai elektromos járművek elsődleges európai exportpiacává vált, és Antwerpen-Bruges kikötője az egész kontinens autóipari csomópontjává fejlődött. Nevezetesen, a General Administration of Customs exportadataiból kiderül, hogy 2023 januárja és októbere között Kína 189 000 járművet szállított Belgiumba, amelyek jelentős részét az új energiahajtású járművek tették ki.
Az elkövetkező hat hónapban a Kína-EU és Kína-Belgium kapcsolatok alakulása nagy várakozást kelt. Korábban Belgium az EU soros elnökeként ismertette a szakpolitikák középpontját, amely olyan területeket foglal magában, mint a jogi infrastruktúra, az iparpolitika, a környezeti fenntarthatóság, a szociális és egészségügyi ügyek, a bevándorlás és a határellenőrzés, valamint a gazdasági és kereskedelmi ügyek.
Ami a Kínával való kapcsolatokat illeti, Belgium az uniós politikai prioritások között kijelentette, hogy “az EU sokoldalú irányítása alatt következetes politikát fog kialakítani, beleértve a cserekapcsolatok és az együttműködés erősítését a globális kihívások közös kezelése, Európa stratégiai függőségének csökkentése és gazdasági érdekeinek védelme érdekében”. Úgy tűnik, hogy ezek a kijelentések összhangban vannak az EU Kínával szembeni hármas pozicionálásával és az EU “kockázatcsökkentési” stratégiájával.
Yves Leterme volt belga miniszterelnök a CCTV “LEADERS TALK” című műsorának adott interjújában a közelmúltban arról beszélt, hogy fontos a kölcsönös bizalom kiépítése Kína és Európa között, valamint az ellátási láncok “szétválasztása és megszakítása” elleni küzdelem terén.
Leterme elmondta: “Úgy vélem, kritikus pillanatban vagyunk, amikor az USA és Kína, valamint az EU és Kína közötti kapcsolatok döntő fordulóponthoz érkeztek. Az EU számára alapvető fontosságú, hogy megőrizze saját álláspontját, és ne az USA junior partnereként viselkedjen, és hogy saját álláspontja legyen. Mindannyian az eurázsiai kontinens részei vagyunk, és továbbra is támogatnunk kell a nyílt együttműködést, a tisztességes kereskedelmet, egyenlő feltételeket kell teremtenünk a vállalkozások számára, valamint meg kell védenünk a befektetéseket és a kereskedelmi cseréket.
Forrás: China Chamber of Commerce to the EU