Az izraeli legfelsőbb bíróság megsemmisítette Netanjahu igazságügyi reformtörvényét
Az izraeli legfelsőbb bíróság hatályon kívül helyezett egy törvényt, amely Benjamin Netanjahu ellentmondásos igazságügyi reformtervének középpontjában állt, és ezzel politikai válságba sodorta az országot, miközben a gázai háborút vívja, és a regionális eszkaláció veszélyével néz szembe.
A bírák hétfőn csekély, nyolc-hét arányú többséggel döntöttek úgy, hogy elvetik a bíróság saját hatáskörét korlátozó törvényt, mondván, hogy az súlyosan károsítja az izraeli demokráciát.
Júliusban, hét hónapos vita után a kormány elfogadta a törvényt, amely eltörölte az “ésszerűségi” záradékot, amely lehetővé teszi, hogy Izrael nem választott legfelsőbb bírósága felülbírálja a kormány döntéseit. A 15 tagú bíróság történelmi jelentőségű első teljes ülésén hozott, a jogszabály elvetéséről szóló döntés újra fellángolhat a feszültség, amely a nyár folyamán felkavarta Izraelt, és a Hamász október 7-i támadásait követően megosztotta az egységkormányt.
Az igazságügyi reformtervezet hónapokig tartó tömegtüntetésekhez vezetett, amelyek belföldi és nemzetközi nyomás alá helyezték Netanjahu kormányát. Ez tovább mélyítette a már amúgy is mély vallási, etnikai és osztálykülönbségeket Izraelben, káoszba taszította a hadsereget, és károsította a valutát – a sékelt – és a szövetségesekkel való kapcsolatokat. Az amerikai elnök, Joe Biden akkoriban kritikusan nyilatkozott a tervekről.
Gil Gan-Mor ügyvéd, aki 38 emberi jogi szervezetet képviselt a törvényt megtámadó közös beadványban, üdvözölte az ítéletet, mondván, hogy az “minden izraeli állampolgár emberi jogainak megsértésére és a kormányzati döntések bírósági felügyeletének meghiúsítására irányuló kísérletet” elvetett.
Az aktivisták azzal érveltek, hogy “az emberi jogokat védő szilárd alkotmány hiányában” a legfelsőbb bíróságnak az a képessége, hogy a jogszabályokat elvetheti, “nélkülözhetetlen a demokratikus kormányzás és az emberi jogok megőrzéséhez”.
Ez az első alkalom, hogy az izraeli legfelsőbb bíróság felborított egy kvázi alkotmányos “alaptörvényt”. A kormány több minisztere már korábban jelezte, hogy bármilyen ilyen döntést illegitimnek tartana, és nem tartana be. De egy csapást mérve erre az álláspontra, 12 bíró a szélesebb körű ítélet részeként kimondta, hogy a legfelsőbb bíróságnak joga van az alaptörvények hatályon kívül helyezésére.
Forrás: The Guardian, fotó:AP