Mit hozott 2023 az EU-Kína kapcsolatokban (2. rész)
Folyamatosan bővülő együttműködési területek
Az elmúlt 20 évben Kína és az EU átfogó, többszintű és széles körű együttműködési mintát alakított ki. Két fontos nemzetközi piacként Kína és az EU hatalmas együttműködési potenciállal rendelkezik az olyan új területeken, mint a zöld gazdaságfejlesztés, a digitális átalakulás és a szolgáltatási ipar, valamint a globális kihívások közös kezelése. A zöld gazdaság területén például az EU a szakpolitikák, a technológiai innováció és a szén-dioxid-kereskedelmi mechanizmusok által vezérelt, szabványok által támogatott, világszerte vezető zöld átalakítási rendszerrel rendelkezik, míg Kína “kettős szén-dioxid-kibocsátási” célokat tűzött ki, és új energiaipara rendkívül élénk.
A digitális gazdaság tekintetében Kína és az EU hasonló stratégiai célokkal rendelkezik a digitális gazdaságfejlesztés terén, és hatalmas egymást kiegészítő terekkel rendelkezik, az EU átfogó digitális szabályozási rendszerrel rendelkezik, Kína pedig jelentős teljesítményt mutat a digitális alkalmazások és az iparosítás terén. A szolgáltatási ágazatban a Kína és Európa közötti szolgáltatáskereskedelem gyors növekedése, a kereskedelem pandémiát követő fellendülése és a digitalizálható szolgáltatások új lendületet adnak a kínai-EU szolgáltatási ágazati együttműködésnek.
Ezen túlmenően ebben a szakaszban mindkét fél befejezte a Kína és az EU közötti földrajzi árujelzőkről szóló megállapodás szerinti tételek második csoportjának nyilvános bejelentését, ami további 350 mérföldkőnek számító termék kölcsönös elismerését és oltalmát tette lehetővé, valamint a “Közös alaptaksonómiai táblázat” kidolgozását és frissítését, új lendületet adva a Kína és az EU közötti gazdasági és kereskedelmi együttműködésnek.
A nemzetközi helyzetben bekövetkezett mélyreható változásokkal összefüggésben azonban az olyan kérdések, mint a COVID-19 világjárvány és az orosz-ukrán konfliktus mély hatást gyakoroltak mind Kínára, mind Európára. Az elmúlt években a Kína-EU kapcsolatok fejlődése olyan kihívásokkal is szembesült, mint a “kockázatcsökkentés”, a “függőség csökkentése” és a “rendszerszintű riválisként” való megjelölés. Ahogy Fu Cong, a kínai EU-misszió vezetője, rendkívüli és meghatalmazott nagykövet a Global Timesnak adott nemrégiben megjelent interjújában rámutatott, a történelmi és kulturális hagyományok, valamint a társadalmi rendszerek közötti különbségek ellenére Kína és Európa a fejlődés különböző szakaszaiban van, és gazdaságilag nagymértékben kiegészítik egymást, az együttműködés messze felülmúlja a versenyt, a konszenzus pedig messze felülmúlja a különbségeket. El kell ismerni, hogy Kína és az EU kapcsolatai most új kiindulóponton vannak. Ahogy Kína és Európa egyre több területen jut konszenzusra, a kétoldalú gazdasági és kereskedelmi együttműködés várhatóan leküzdi a kihívásokat és új magasságokba emelkedik.
Az elmúlt év során a Kínai Kereskedelmi Kamara az Európai Unióban (CCCEU) valamennyi tagegységünk és kollégánk közös erőfeszítéseivel aktívan szervezett jelentős gazdasági tevékenységeket, védte a kínai vállalkozások jogait Európában, éves kiemelt jelentéseket tett közzé, növelte hazai és nemzetközi kommunikációs hatását, és megerősítette a belső mechanizmusok kiépítését a szakmai irányítási szintek javítása érdekében, jelentős eredményeket ért el különböző szempontból:
A. A Kína-EU gazdasági és kereskedelmi együttműködés platformjának kiépítése a főbb célok szolgálatában
A Kína és az EU közötti kétoldalú kapcsolatok fejlődésének kritikus időszakában a CCCEU aktívan megteremtette a kölcsönösen előnyös együttműködés légkörét. A CCCEU 2023-ban több mint 30 különböző gazdasági és kereskedelmi párbeszédet, fórumot és szimpóziumot szervezett, aktívan előmozdítva a Kína és az EU gazdasági és kereskedelmi fejlődésének eredményeit, fokozva a kölcsönös megértést és bizalmat Kína és az EU között. Aktívan együttműködött az olyan fontos diplomáciai programokkal, mint a Kína-EU csúcstalálkozó és a magas szintű Kína-EU gazdasági és kereskedelmi párbeszédek, elősegítve a Kína-EU gazdasági, kereskedelmi, befektetési és kereskedelmi kapcsolatok stabilizálását és előmozdítását. A CCCEU aktívan létrehozta az EU-Kína “Általános Kereskedelmi Kamarát” is, két jelentős eseményt tartott a partnerünkkel, az EUCCC-vel, és létrehozta az “EU-Kína üzleti vezetők kerekasztal-párbeszédét”, mint márkás eseményt, közösen elősegítve a Kína-EU gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok folyamatos fejlődését.
Forrás: China Chamber of Commerce to the EU