
Felszámolásra kerül a lengyel állami televízió és rádió
Lengyelország új, EU-párti koalíciós kormánya bejelentette, hogy felszámolja az ország közszolgálati televízióját, rádióját és hírügynökségét.
A lépés az állami média pártatlanságának helyreállítására tett ígéretének része.
Múlt héten Bartłomiej Sienkiewicz kulturális miniszter leállította a 24 órás állami hírcsatornát, a TVP Info-t, és elbocsátotta a közmédia igazgatótanácsának tagjait. A Jog és Igazságosság (PiS) párt ellenzéki képviselői törvénytelennek nevezték a kirúgásokat, és ülősztrájkkal válaszoltak. Andrzej Duda elnök, a PiS szövetségese hozzátette, hogy az elbocsátások “anarchiát” okoztak, és felszólította az új kormányt, hogy tartsa be a jogrendet.
Rövid nyilatkozatában Sienkiewicz úr azt mondta, hogy a vállalatok felszámolása lehetővé teszi, hogy a szerkezetátalakítás ideje alatt tovább működjenek. Ezzel elkerülhetővé válnának az elbocsátások is, mondta, hozzátéve, hogy a cégeket a tulajdonosuk, a kulturális minisztérium bármikor kiveheti a felszámolásból.
A miniszter elmondta, hogy a döntést azért hozta meg, mert Duda elnök szerdán megvétózta a kormány törvényjavaslatát, amely 3 milliárd zloty (695 millió euró; 603 millió font) támogatást biztosított volna jövőre a közmédiának. Duda úr azzal indokolta vétóját, hogy az új kormány új vezetés beiktatásával megsértette az ország alkotmányát.
Donald Tusk miniszterelnök szerdán korábban azt mondta, hogy kormánya most a pénzt rákgyógyításra és a gyermekek pszichiátriai ellátására kívánja fordítani.
Roman Giertych ügyvéd, aki korábban Tusk urat képviselte, és most pártjának parlamenti képviselője, azt mondta, hogy a kulturális miniszter döntése “véget vet a jogi vitának”, és lehetővé teszi a kormány számára, hogy felszámolókat nevezzen ki, akik elvégezhetik a szerkezetátalakítást.
Duda elnök hivatalának vezetője, Marcin Mastalerek szerint a felszámolás bejelentése a kormány “vereségének beismerése”, amelyet azután választott, hogy nem találtak jogi megoldást a közmédia igazgatótanácsainak megváltoztatására.
Jogvédő csoportok megkérdőjelezték az elbocsátások módját. A Helsinki Alapítvány az Emberi Jogokért szerint a közmédia sürgős reformra szorul, mivel a PiS vezette kormány alatt “a kormányzó tábor propaganda szócsövévé” vált, amely olyan politikai és jogi feltételeket teremtett, amelyek “nagyon megnehezítették” a Tusk úr kormánya számára a reform végrehajtását.
“Nem hagyhatjuk azonban figyelmen kívül, hogy a közmédiában a változások megkezdésének módja komoly kétségeket vet fel” – mondta a csoport.
Forrás: BBC, fotó: Jaap Arriens/NurPhoto/picture alliance