Peking húz hasznot az új uniós szélenergia-törvényből
Szakértők szerint Kína hasznot húzhat az Európai Unió legújabb nagyszabású, saját szélenergia-ágazatának fejlesztésére irányuló törekvéséből. Az EU nemrégiben kiadott Szélenergia Chartáját (WEC), valamint az új szélerőműparkok építésének finanszírozását üdvözölték, de a költségnyomás miatt a kínai vállalatok valószínűleg még inkább be fognak hatolni az európai szélenergia-ágazatba, az uniós cégek rovására.
Összesen 26 tagállam írta alá a WEC-et december 19-én; ezek a tagállamok vállalták, hogy az elkövetkező három évben meghatározott mennyiségű új szélenergia-kapacitást építenek. Az ígéretek a ciprusi 12 megawatt és a bolgár 200 MW-tól a sokkal nagyobbakig terjedtek, köztük az osztrák 1400 MW és a finn 3830 MW-ig. Németország 24 600 MW kapacitás biztosítására vállalt kötelezettséget. Szakértők szerint egy megawatt elegendő 750 átlagos európai otthon egyidejű ellátására.
A lépés ellenére valószínűleg Kína lesz az elsődleges haszonélvezője annak, hogy az EU együttesen több szélerőmű-kapacitást épít.A kínai turbinagyártók “alacsonyabb árakat és nagyvonalú finanszírozási feltételeket – három év fizetési haladékot – kínálnak, amelyeket a kínai állam támogat” – mondta Giles Dickson, a WindEurope ágazati szervezet vezérigazgatója a Brussels Signalnak.
“Az európai gyártók az OECD-szabályok értelmében nem kínálhatnak ilyen halasztott fizetést” – tette hozzá. A kínai turbinagyártók eddig 3 gigawatt értékű szélturbinát adtak el Európa-szerte, beleértve Törökországot és Ukrajnát is – mondta. Ehhez képest az EU-ban jelenleg 226 GW turbina üzemel.
Emellett a “hazai földön” gyártott turbinaalkatrészek egyre nagyobb része még mindig Kínába vezet vissza. Ahogy Jessica Obeid, egy energiaátalakítási tanácsadó rámutatott: “A kínai vállalatok már most is építenek iparágakat Európában. Így gyakran az alkatrészek Európában készülnének, de mégis kínaiak.”
Forrás: Brussels Signal, fotó: TebNad/Shutterstock.com