Guy Verhofstadt szomorú, az EU szerződésmódosítási terve kudarcba fulladt
Az Európai Parlament az EU-Szerződés módosítására irányuló tervét határozatlan időre elhalasztották, még mielőtt az uniós vezetők egyáltalán megvitatták volna. A Guy Verhofstadt föderalista európai parlamenti képviselő által kezdeményezett terv célja a nemzeti vétók eltörlése és a brüsszeli intézmények hatalmának növelése lett volna.
Verhofstadt azt ígérte, hogy a javasolt változtatásokat a hónap elején tartandó uniós csúcsértekezletre sietve átviszik. A terv azonban nem került fel a csúcstalálkozó napirendjére, és egy forrás a Brussels Signalnak azt mondta, hogy nem tudni, mikor, vagy egyáltalán, hogy megvitatják-e a kérdést.
A Miniszterek Tanácsának szóvivője szerint az uniós vezetőknek “nem kötelességük” megvitatni a Parlament reformköveteléseit. A szerződésmódosító csomagot az EP plenáris ülése november 22-én szoros szavazáson hagyta jóvá, 291 képviselő szavazott mellette, 274 ellene.
Verhofstadt a szavazás után elmondta, hogy a Minisztertanács spanyol elnökségének segítségével a javasolt módosításokat december 12-ig kell benyújtani. A terv az volt, hogy a Miniszterek Tanácsának általános ügyekkel foglalkozó bizottsága gyorsan jóváhagyja, és továbbküldi az Európai Tanács december 14-i csúcstalálkozójára. A Tanács egyik napirendjén sem szerepelt ilyen napirendi pont. A csúcstalálkozó résztvevői ehelyett Orbán Viktor magyar miniszterelnöknek az Ukrajnának nyújtott további uniós támogatással kapcsolatos vétóját próbálták leküzdeni.
A Szerződés javasolt módosításai gyakorlatilag megszüntetnék az egyhangú szavazást az uniós döntéshozatalban. A kulcsfontosságú területeken az uniós jogszabályok és szakpolitikák továbbra is mind a 27 tagállam végső jóváhagyását igénylik, ami azt jelenti, hogy minden egyes nemzetnek vétójoga van.
Sokan úgy vélik, hogy ez a jogkör az egyes nemzetek jogainak alapvető garanciája. Mások úgy vélik, hogy ez kezelhetetlenné teszi az EU-t, és azt mondják, hogy ez a káosz csak fokozódni fog, ha új tagok csatlakoznak. Annak ellenére, hogy a javaslatot a környezetvédelmi miniszterek egy későbbi ülése elé terjesztették, a javaslat sorsa jelenleg nem világos.
Források szerint sem a tagállamok brüsszeli állandó képviselői, sem a nemzeti kormányok körében nincs sok kedv az EU reformjáról szóló vitához.
Forrás: Brussels Signal,