Az EU “történelmi” migrációs megállapodást kötött
Az Európai Unió szerdán feloldotta az évek óta tartó politikai patthelyzetet, és megállapodott egy olyan megállapodásról, amely jelentősen megváltoztatja a migránsok beutazásának korlátozását, a migránsok mozgatását az uniós országok között, és gyakorlatilag megkönnyíti a sikertelen menedékkérők kitoloncolását.
Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke történelmi jelentőségűnek nevezte a megállapodást. A tárgyalófelek egész éjjel dolgoztak azon, hogy megállapodjanak az uniós menekültügyi eljárások felülvizsgálatáról, ami jobbra tolódást jelez, miután évekig sikertelenül próbáltak megállapodni olyan szabályozásról, amely mind a határ menti országoknak – amelyek segítséget szeretnének a menedékkérők kezelésében -, mind pedig a szárazföldi országoknak – amelyek szerint túl sok migráns érkezik egy uniós országba, majd továbbutazik más országokba – kedvez.
A megállapodás értelmében – amelyet még hivatalosan is ratifikálni kell – a dél-európai frontországok szigorúbb menekültügyi eljárást vezetnek be a nem uniós határaikon, és nagyobb jogkörrel rendelkeznek majd az elutasított menedékkérők kitoloncolására. A beljebb fekvő országok választhatnak, hogy befogadnak-e bizonyos számú migránst, vagy befizetnek egy közös uniós alapba.
“A migráció európai kihívás, amely európai megoldásokat igényel” – mondta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, jelezve, hogy az EU egységesen támogatja a szigorúbb intézkedéseket a bevándorlásellenes szélsőjobboldali platformok növekvő népszerűsége ellen. A megállapodásra mindössze hat hónappal az uniós választások előtt került sor, mivel a felmérések szerint a szélsőjobboldali, bevándorlásellenes pártok támogatottsága olyan országokban, mint Németország és Hollandia, ugrásszerűen megnőtt. A bevándorlás körüli vita a 2024-es európai választások egyik meghatározó és megosztó eleme lesz.
A politikai megállapodás teljes részleteit nem hozták nyilvánosságra. A szerda délelőtt Brüsszelben újságíróknak nyilatkozva Metsola elismerte, hogy a paktum “nem tökéletes csomag”, és tagadta, hogy a szélsőjobboldali javaslatokat tükrözné, és azzal érvelt, hogy inkább a centrista pártok között létrejött politikai kompromisszumról van szó.
“Ez egy olyan centrum, amely nem másolja a jobboldalt, hanem pragmatizmusra törekszik” – mondta Metsola. Ylva Johansson belügyi biztos, aki az EU migrációs ügyekért felelős, figyelmeztetett, hogy a megállapodásban foglalt intézkedéseket nem fogják azonnal végrehajtani, különösen azért, mert a tagállamoknak egyes rendelkezéseket át kell ültetniük a nemzeti jogba.
Forrás: Politico, fotő: Getty Images