Újabb Katargate-gyanúsítottat vesz célba a belga igazságszolgáltatást
Niccolò Figà-Talamanca, a No Peace Without Justice (NPWJ) főtitkára, a Katargate korrupciós botrány egyik vádlottja azt mondta, hogy sem Katartól, sem Marokkótól nem kapott semmit, és rámutatott arra, hogy szerinte Belgiumban “a nyomozati és igazságszolgáltatási eljárás rendszerszintű kudarcot vallott”.
Az olasz Figà-Talamanca szerint a belga hatóságok eddig semmilyen bizonyítékot nem tártak fel ellene. Elmondta, hogy soha nem kapott konkrét információkat az ellene felhozott vádakkal kapcsolatos tényekről, cselekedetekről, magatartásformákról vagy időszakokról. Figà-Talamancát 2022 decemberében vették őrizetbe pénzmosás, korrupció és bűnszervezetben való részvétel gyanújával. Két hónappal később szabadult a börtönből, és következetesen ártatlannak vallotta magát.
A Sudinfo médiaorgánumnak nyilatkozva egy december 18-án megjelent írásában leírta tavalyi letartóztatásának reggelét, és folyamatos értetlenségének adott hangot a rendőrség által feltett, látszólag alaptalan kérdések és a fogva tartási körülmények miatt. Azt állította, hogy megtagadták az általánosan elismert jogait, többek között azt, hogy nem találkozhatott az ügyvédjével, és csak jelentős idővel az elfogása után kaphatott friss ruhát.
Figà-Talamanca bírálta továbbá az előzetes letartóztatás túlzott alkalmazását, a vallomásokra való hagyatkozást és a bűnösség vélelmezését a tények megállapítása előtt. Kiemelte, hogy szerinte a Qatargate-tel kapcsolatos nyomozati és igazságszolgáltatási eljárásokban rendszerszintű hibák vannak.
Továbbá némileg konspiratív képet festett, amelyben szerinte együttműködő magán- és állami titkosszolgálatok, külföldi szolgálatok és belga bírák is részt vettek, és amelyek mind kapcsolatban állnak az emberi jogi munkájával. Azt állította, hogy a “lawfare” áldozata, vagyis a jogrendszerek és intézmények felhasználása egy ellenfél megkárosítására vagy delegitimálására.
Az olasz vádlott szerint: “Úgy tűnik, hogy a tényeket megpróbálják beilleszteni egy előre felállított elméletbe, amely még nem világos. “Az Európai Nyomozói Együttműködés vizsgálata során kiderült, hogy valamiféle “gyanúsítottak listáján” szerepeltem, amelyet az ALP Services állított össze. “Az ALP egy magán hírszerző szolgálat, amelynek székhelye Svájcban van, az Egyesült Arab Emírségek megbízásából” – mondta.
Az NPWJ szervezetére gyakorolt hatásról szólva Figà-Talamanca hangsúlyozta, hogy az képes elviselni a megpróbáltatásokat. Elmondta, hogy az NPWJ-nek pénzügyi blokádokkal, hírnévkárosodással és egyéb folyamatos kihívásokkal kellett szembenéznie, és sok munkatársának alkalmazkodnia kellett a hirtelen finanszírozási megszorításokhoz, de küzdött tovább.
Részletezte a személyes és szervezeti pénzeszközök lefoglalását a vizsgálat során, és ezeket kizárólag az ő és felesége fizetésének tulajdonította.
Forrás: Brussels Signal