Nincs többé pénzmosás! Az EU új hatóságot hoz létre
A pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása (ML/TF) komoly veszélyt jelent az EU gazdaságának és pénzügyi rendszerének integritására, valamint polgárainak biztonságára. Az Europol becslése szerint az EU éves bruttó hazai termékének mintegy 1%-a “gyanús pénzügyi tevékenységben érintett”.
2019 júliusában, miután az uniós hitelintézeteknél több kiemelkedő pénzmosás gyanújával elkövetett eset is történt, a Bizottság elfogadott egy dokumentumcsomagot, amelyben elemezte az EU pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása elleni küzdelem (AML/CFT) rendszerének akkori állapotát és hatékonyságát, és megállapította, hogy reformokra van szükség, többek között a felügyelet és a pénzügyi hírszerző egységek közötti együttműködés területén.
Ezzel összefüggésben az EU 2020-2025-re szóló biztonsági uniós stratégiája kiemelte a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása elleni küzdelem uniós keretének megerősítésének fontosságát annak érdekében, hogy az európaiakat megvédjék a terrorizmustól és a szervezett bűnözéstől.
Az Európai Parlament és az EU Tanácsa 2023. december 14-én, szerdán ideiglenes megállapodásra jutott a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása elleni küzdelemmel foglalkozó új európai hatóság létrehozásáról.
Az új hatóság létrehozásától azt várják, hogy átalakítja a pénzmosás és terrorizmus finanszírozása elleni felügyeletet az EU-ban, és fokozza a pénzügyi hírszerző egységek közötti együttműködést.
Az AMLA lesz a nemzeti hatóságokat koordináló központi hatóság, amely biztosítja az uniós szabályok helyes és következetes alkalmazását. A pénzügyi szektorban a hatóság közvetlenül felügyeli majd azokat a pénzügyi szektorbeli szervezeteket, amelyeknél a legnagyobb a pénzmosás és a terrorizmusfinanszírozás kockázata.
Az AMLA támogatni fogja a pénzügyi hírszerző egységeket abban is, hogy javítsák a tiltott pénzmozgásokkal kapcsolatos elemzési kapacitásukat, és a bűnüldöző szervek számára kulcsfontosságú forrássá tegyék a pénzügyi információkat. A Hatóság megkönnyíti a FIU-k közötti együttműködést, többek között a jelentéstételre és az információcserére vonatkozó szabványok megállapításával, a közös operatív elemzések támogatásával, valamint a központi online rendszer, a FIU.net működtetésével.
A pénzmosás elleni jogalkotási csomag részeként még mindig vita tárgyát képezi egy új rendelet, amely egységes szabálykönyvet hoz létre a pénzmosás és terrorizmus finanszírozása elleni küzdelemre vonatkozóan, valamint egy új pénzmosás és terrorizmus finanszírozása elleni irányelv.
Forrás: Európai Bizottság