A holland parlament nem kér az EU menekült- és migrációs politikájából
A holland parlament többsége megszavazta, hogy a jövőbeni európai tárgyalásokon a migrációs és menekültügyi politika kialakításában való kívülmaradásra törekedjenek. A Szabadságpárt (PVV), az Új Társadalmi Szerződés (NSC), a Földműves-Polgári Mozgalom (BBB) és a Szabadság és Demokrácia Néppárt (VVD) – négy párt, amelyek várhatóan új jobboldali holland kormányt fognak alakítani – megszavazta az opt-outot követelő indítványt.
Kivételi záradékot akarnak a Dániához hasonlóan. Geert Wilders, a november 22-i hollandiai választásokon elsöprő győzelmet arató Szabadságpárt (PVV) vezetője ujjongott az eredmény miatt, és “történelmi jelentőségűnek” nevezte azt.
A holland szavazást reakciónak tekintik az Európai Parlament novemberi döntésére, amely jóváhagyta az euroföderalista Guy Verhofstadt vezetésével előterjesztett terveket, amelyek az európai uniós tagállamok nemzeti vétójogának megszüntetésére irányultak. E tervek végrehajtásához az uniós szerződés módosítására lesz szükség. Verhofstadt elmondta, hogy a parlamenti munka elsődleges célja az volt, hogy megszabadítsa az EU-t a “katasztrofális” egyhangú szavazástól.
A kívülmaradásról szóló tárgyalásokat a strasbourgi székhelyű parlamentben az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR), valamint az Identitás és Demokrácia (ID) képviselőcsoportja egyaránt előmozdította. Mindkettő erősen bírálja Brüsszel jelenlegi migrációs terveit, amelyeket a vitatott uniós migrációs paktumban vázoltak fel.
Dánia az EU egyik legszigorúbb migráns- és menekültügyi politikáját tudta elfogadni, miután a Maastrichti Szerződés 1992-es ratifikálása után a dán nép az EU bel- és igazságügyeiből való kilépés mellett szavazott.
Ennek a szavazásnak köszönhetően Dánia nem vesz részt az EU bevándorlási és menekültügyi politikájának kialakításában. A genfi egyezményhez és az emberi jogok európai egyezményéhez azonban csatlakozik.
Forrás: Brussels Signal, fotó: Reuters