Donald Tusk miniszterelnöki kinevezése sokak szerint közelebb hozza az EU-lengyel kapcsolatokat
A lengyel parlament hétfőn támogatta Donald Tusk miniszterelnöki kinevezését, véget vetve ezzel a nyolc évig tartó nacionalista kormányzásnak, és az országot az Európai Unióval való kapcsolatok felengedése felé vezető útra terelve.
Lengyelországban több tízmilliárd eurónyi európai uniós forrást zároltak a demokratikus normákról Brüsszellel folytatott vita miatt, de Tusk, az Európai Tanács korábbi elnöke megígérte, hogy rendezi a kapcsolatokat és feloldja a pénz zárolását.
Tusk 248 törvényhozó szavazatát kapta meg, míg 201-en ellene voltak.
“Adósa leszek mindazoknak, akik bíztak ebben az új, csodálatos Lengyelországban, mindazoknak, akik bíztak bennünk … és úgy döntöttek, hogy ezt a történelmi változást végrehajtják” – mondta a szavazás után az ülésteremben.
Korábban a nap folyamán Mateusz Morawiecki volt miniszterelnök, a nacionalista Jog és Igazságosság (PiS) párt képviselője is elvesztette a bizalmi szavazást. Pártja az első helyen végzett az október 15-i választásokon, és elsőként kapott esélyt a kormányalakításra, de nem volt meg a szükséges többség, és az összes többi párt kizárta a vele való együttműködést.
A PiS a lengyel szuverenitás és identitás védelmezőjeként tüntette fel magát, amely a szociális juttatások és a minimálbér emelésével milliók életszínvonalát javította. A kritikusok szerint azonban a PiS aláásta az igazságszolgáltatás függetlenségét, az állami tulajdonú médiát propagandaeszközzé alakította, és előítéleteket szított a kisebbségekkel, például a bevándorlókkal és az LMBT közösséggel szemben.
A PiS vezetője, Jaroslaw Kaczynski mély személyes ellenségeskedésének jeleként, amelyet Tusk iránt érez, a szavazást követően a pódiumra rontott, és azt mondta az új miniszterelnöknek: “Egy dolgot tudok, te német ügynök vagy!”
Forrás: Reuters, fotó: © Michal Dyjuk, AP