Kína immár saját háromoldalú megközelítést alkalmaz az EU-val szemben
Talán jól ismert az EU hármas nézőpontja Kínával kapcsolatban – partner, versenytárs és rendszerszintű rivális -, amelyet Kína következetesen cáfol, különösen a rivalizálás jellemzését.
Miután négy év óta árnyékot vetett az EU Kínával szembeni politikájának ezen meghatározása, csütörtökön Kína bemutatta az EU-val való kapcsolatának saját háromoldalú megközelítést a partnerség keretein belül.
Négy év után először tartottak Pekingben személyes Kína-EU csúcstalálkozót. Hszi Csin-ping kínai elnök találkozott Charles Michelrel, az Európai Tanács elnökével és Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével. Li Csiang kínai miniszterelnök társelnöke volt a Michel és von der Leyen részvételével tartott találkozónak.
Kína hajlandó az EU-t “kulcsfontosságú” kereskedelmi partnerként, “kiemelt” innovációs partnerként, valamint “megbízható” ipari és ellátási partnerként tekinteni – olvasható Hszi Csin-ping kínai elnök Michel elnökkel és von der Leyen elnökkel folytatott csütörtök délelőtti találkozójának kínai felolvasásában.
Kína árnyalt “hármas partneri pozícionálása” Európával szemben, szemben az EU bevett “hármas pozícionálásával”, mélyreható következményekkel jár:
A Kína és az EU közötti gazdasági és kereskedelmi közelség magától értetődő, amit a napi kereskedelmi forgalom is tükröz, amely átlagosan 2,3 milliárd euró körül mozog. Mindketten kulcsfontosságú gazdasági erőközpontok és elsődleges globális kereskedelmi partnerek, és kölcsönösen a második legnagyobb áruforgalmi partnerek.
Az EU “kiemelt partnerré” emelése a tudományos és technológiai együttműködés terén előremutató stratégiát jelent. Annak ellenére, hogy az EU szilárd alapokon nyugszik az alapkutatás és a képzett tehetségek terén, az alapkutatás és a kereskedelmi alkalmazás közötti szakadék áthidalása továbbra is jelentős kihívást jelent. A technológiai együttműködés erősítése a globális hatalmi dinamika közepette hatalmas ígéretet hordoz magában.
Az ellátási lánc területén a “megbízható” partnerségek előmozdítása nagy visszhangot kelt az üzleti közösségben. Kína és az EU egyaránt a multilateralizmus híve, és közös érdekük a globális ellátási lánc stabilitásának megőrzése. Összekapcsoltságuk hangsúlyozza a kölcsönösen előnyös együttműködés szükségességét, amely túlmutat a kétoldalú előnyökön, és pozitív hatással van a globális közösségre.
Az elképzelt hármas partnerség megvalósításához azonban az európai fél részéről megingathatatlan elkötelezettségre van szükség a proaktív szerepvállalás iránt. Amint azt a média kínai szemszögből megvilágította, Európa számára kontraproduktív álláspontot jelent, ha kínai támogatásra számít, miközben protekcionista intézkedésekhez folyamodik.
Az üzleti szféra a Kína-EU “hármas partnerségi pozíció” kiterjesztését várja, amely mélyebb együttműködést és valódi stratégiai változást céloz meg, amely mind a cselekvésben, mind a stratégiai szándékban túllép az EU korábbi, Kínával szembeni álláspontján.
Kétségtelen, hogy a 24. Kína-EU csúcstalálkozó jelentősége túlmutatott a puszta kereskedelmi kérdéseken. A megbeszélések a kétoldalú és globális témák széles spektrumát ölelték fel, “őszinte, mélyreható és termékeny” módon zajlottak, amint azt Wang Wenbin, a kínai külügyminisztérium szóvivője pénteken kiemelte. Ez az átfogó párbeszéd nemcsak a kölcsönös megértést segítette elő, hanem elmélyítette a két fél közötti stratégiai kommunikációt is, és erős konszenzust alakított ki az együttműködés érdekében.
A csúcstalálkozón körvonalazódtak a megerősített és kölcsönösen előnyös együttműködés kulcsfontosságú területei. Mindkét fél elkötelezte magát a párbeszéd és az együttműködés fokozása mellett számos kulcsfontosságú területen, többek között a kereskedelem és a beruházások, a környezetbarát fejlesztés, a digitális gazdaság, a mesterséges intelligencia, a földrajzi árujelzők, a szellemi tulajdonjogok és az exportellenőrzés területén.
“A csúcstalálkozón továbbá megerősítették a kölcsönös elkötelezettséget a határokon átnyúló utazás visszaállítása és az emberek közötti cserekapcsolatok megerősítése mellett. A két fél megállapodott abban, hogy összehívják a Kína és az EU közötti magas szintű személyes párbeszéd újabb ülését.
A globális kihívásokkal kapcsolatban a csúcstalálkozó ígéretet tett a multilateralizmus támogatására és gyakorlására, a nemzetközi koordináció fokozására, a WTO és a nemzetközi pénzügyi rendszer reformjainak előmozdítására, valamint az olyan sürgető globális kérdések közös kezelésére, mint az éghajlatváltozás, a biológiai sokféleség, az élelmezésbiztonság és a közegészségügy.
Forrás: China Chamber of Commerce to the EU, fotó: Consilium