EU-Kína csúcstalálkozó: “partnerek, versenytársak és rendszerszintű riválisok”
A 24. EU-Kína csúcstalálkozóra 2023. december 7-8-án kerül sor Pekingben, Kínában. Ez lesz az első személyes EU-Kína csúcstalálkozó 2019 óta. Charles Michel, az Európai Tanács elnöke és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, valamint az EU-t képviselő Josep Borrell főképviselő kíséretében két külön ülésen találkozik majd Hszi Csin-ping kínai elnökkel és Li Csang miniszterelnökkel.
A csúcstalálkozó lehetőséget kínál a Kínával való legmagasabb szintű kapcsolatfelvételre, valamint a konstruktív és stabil EU-Kína kapcsolatok folytatására. A csúcstalálkozó középpontjában az EU és Kína közötti kapcsolatok helyzete és a nemzetközi kérdések, köztük Oroszország Ukrajna elleni agresszív háborúja és a közel-keleti helyzet áll majd.
A vezetők megvitatják majd a kiegyensúlyozottabb és kölcsönösségen alapuló kereskedelmi kapcsolatok biztosításának módjait, valamint az olyan közös érdekű területeket, mint az éghajlatváltozás, az élelmezésbiztonság, a globális egészségügy és a világjárványokra való felkészülés.
Az EU kiáll majd a többoldalú, szabályokon alapuló nemzetközi rend támogatásának szükségessége mellett, és emlékeztetni fog a kockázatcsökkentés és a gazdasági biztonság uniós megközelítésére.
Az Európai Tanács Kínáról szóló, 2023. június 30-i következtetései szerint Kína egyszerre partner, versenytárs és rendszerszintű rivális.
Az eltérő politikai és gazdasági rendszereik ellenére az Európai Uniónak és Kínának közös érdeke a konstruktív és stabil kapcsolatok fenntartása, amelyek a szabályokon alapuló nemzetközi rend tiszteletben tartásán, a kiegyensúlyozott kötelezettségvállaláson és a kölcsönösségen alapulnak, és az EU arra ösztönzi Kínát, hogy tegyen ambiciózusabb lépéseket az éghajlatváltozás és a biológiai sokféleség, az egészségügy és a járványokra való felkészültség, az élelmezésbiztonság, a katasztrófák csökkentése, az adósságkönnyítés és a humanitárius segítségnyújtás terén.
Az Európai Unió és Kína továbbra is fontos kereskedelmi és gazdasági partnerek. Az Európai Unió arra törekszik, hogy egyenlő feltételeket biztosítson, hogy a kereskedelmi és gazdasági kapcsolatok kiegyensúlyozottak, kölcsönösek és kölcsönösen előnyösek legyenek. A versailles-i menetrenddel összhangban az Európai Unió folytatja a kritikus függőségek és sebezhetőségek csökkentését, többek között ellátási láncaiban, és ahol szükséges és helyénvaló, kockázatcsökkentést és diverzifikációt hajt végre. Az Európai Uniónak nem áll szándékában a függetlenedés megszüntetése vagy befelé fordulás.
A globális politikát illetően a Kelet- és Dél-kínai-tenger stratégiai jelentőségű a regionális és globális jólét és biztonság szempontjából. Az Európai Uniót aggasztja a Tajvani-szorosban tapasztalható növekvő feszültség. Az Európai Tanács ellenez minden olyan egyoldalú kísérletet, amely a status quo erőszakkal vagy kényszerrel történő megváltoztatására irányul. Újólag megerősíti az EU következetes “Egy Kína-politikáját”.
Ami az emberi jogok kérdését illeti, az Európai Unió továbbra is szilárdan elkötelezett az emberi jogok és alapvető szabadságok tiszteletben tartásának előmozdítása mellett. Az Európai Tanács üdvözli az emberi jogi párbeszéd újrakezdését Kínával. Megismétli a kényszermunkával, az emberi jogok védelmezőivel és a kisebbségekhez tartozó személyekkel szembeni bánásmóddal, a tibeti és a hszincsiangi helyzettel, valamint a Hongkonggal kapcsolatos korábbi kínai kötelezettségvállalások betartásával kapcsolatos aggodalmait.
Forrás: Council of Europe, fotó: © 2020 Yves Herman, Pool Photo via AP