COP28: az EU globális kezdeményezés élére áll
A dubaji éghajlat-politikai csúcstalálkozón a Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen a COP28 elnökségével és 118 országgal együtt útjára indította a megújuló energiaforrásokra és az energiahatékonyságra vonatkozó globális vállalást. A megújuló energiaforrásokra és az energiahatékonyságra vonatkozó globális vállalás kulcsfontosságú eszköz lesz a nemzetközi közösség számára az előrehaladás méréséhez és a Párizsi Megállapodásban foglalt hőmérsékleti célok megvalósításához.
Ez a kezdeményezés – amelyet először a Bizottság elnöke javasolt az áprilisban tartott legnagyobb gazdaságok fórumán – olyan 2030-ig megvalósítandó globális célokat tűz ki maga elé, mint a telepített megújulóenergia-kapacitás megháromszorozása, azaz legalább 11 terawattra (TW) növelése, valamint a globális energiahatékonyság javulásának megkétszerezésére, körülbelül évi 2%-ról 4%-ra. E célok megvalósítása elősegíti majd a dekarbonizált energiarendszerre való átállást és a kibocsátáscsökkentés nélküli fosszilis tüzelőanyagok fokozatos kivezetését.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke így nyilatkozott: „E globális vállalással átfogó és erőteljes koalíciót építettünk ki a tiszta energiára való átállás mellett elkötelezett országok – nagyok és kicsik, északiak és déliek, jelentős üvegházhatásúgáz-kibocsátók, fejlődők és kis szigetállamok – között. Egységünk alapja az a közös meggyőződés, hogy a Párizsi Megállapodás 1,5 °C-os célkitűzésének megvalósítása érdekében fokozatosan ki kell vezetnünk a fosszilis tüzelőanyagokat. Ezt a tiszta energiára való átállás felgyorsításával, a megújuló energiaforrások megháromszorozásával és az energiahatékonyság megkétszerezésével fogjuk elérni. A következő két évben 2,3 milliárd eurót ruházunk be az uniós költségvetésből az energetikai átmenet támogatására az Unió szomszédos országaiban és világszerte. A jövő technológiáiba való beruházás révén ez a kötelezettségvállalás és e pénzügyi támogatás zöld munkahelyeket és fenntartható növekedést fog eredményezni. Ezenkívül természetesen a kibocsátást is csökkenteni fogja, ami a COP28 keretében végzett tevékenységünk központi eleme.”
A globális vállalást szoros együttműködésben dolgozta ki az Európai Bizottság és a COP28 elnöksége a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) és a Nemzetközi Megújulóenergia-ügynökség (IRENA) támogatásával. A COP28 első napjaiban elfogadott vállalás célja, hogy az idei konferencia végén a lehető legambiciózusabb tárgyalási eredmények szülessenek meg. Az EU konkrét intézkedéseket sürget a fosszilis tüzelőanyagok, különösen a szén fokozatos kivonására az energiarendszerekből világszerte, és ezt tükröző megfogalmazást fog szorgalmazni a COP végleges határozatában.
A globális vállalás teljesítésének támogatása érdekében von der Leyen elnök bejelentése szerint az EU következő két évben 2,3 milliárd eurót ruház be az uniós költségvetésből az energetikai átmenet támogatására az Unió szomszédos országaiban és világszerte. Az EU a Global Gateway vezérprogramjára is támaszkodik majd, hogy továbbra is támogatni tudja a tiszta energiára való átállást. Az Európai Bizottság arra kéri a többi adományozó országot, hogy kövessék ezt a példát, és gyorsítsák fel a globális vállalás végrehajtását.
A következő lépések azok lesznek, hogy évente felülvizsgálják a világ azon fejlesztéseit, amelyek hozzájárulnak a kitűzött 11 TW-os globális cél és az évi 4%-os energiahatékonysági fejlődés eléréséhez, és az eredményeket minden évben közzéteszik a COP megrendezése előtt. Az Európai Bizottság szorosan együtt fog működni olyan európai pénzügyi intézményekkel, mint az Európai Beruházási Bank és az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank, hogy teljesíteni tudja a globális vállaláshoz kapcsolódó pénzügyi kötelezettségvállalásait.
Forrás: European Commission, fotó: © Giuseppe CACACE / AFP