Charles Michel: “Ragaszkodnunk kell az 1,5 fokos célhoz”
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke beszédet mondott az ENSZ éghajlatváltozással foglalkozó dubaji konferenciáján (COP28), amelyben rámutatott, hogy “ragaszkodnunk kell az 1,5 fokos célhoz.
“A mindent tönkretevő árvizek, pusztító tüzek, kitelepített és kitelepített lakosság. Egyetlen kontinens sincs többé biztonságban az éghajlatváltozás tragédiájától. A tudomány, a tudás és a józan ész azonban egyértelműen rámutat a diagnózisra, és nemcsak a diagnózisra, hanem a megoldásokra is. Ezért kell minél hamarabb megszabadulnunk a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőségünktől, amely közös jövőnket veszélyezteti” – mondta.
Rámutatott, hogy az ENSZ klímacsúcs nem csupán egy konferencia. Valójában vizsgálat, sőt lelkiismeretvizsgálat:” a párizsi megállapodások óta eltelt időszak globális helyzetének számbavétele, és mindenekelőtt a gyorsabb cselekvés. Dicsérjük António Guterres vezető szerepét. Ugyancsak elismeréssel adózunk az Egyesült Arab Emírségek elkötelezettségének a COP28 sikere érdekében.”
Mint mondta, az Európai Unió teljes mértékben mozgósított és elkötelezett. “Továbbra is vezető szerepet kívánunk játszani. Az éghajlatváltozással kapcsolatos átállás a mi fejlesztési programunk. A Green Deal és a Fit for 55 révén olyan intézkedéscsomagokat hajtunk végre, amelyekkel gyökeresen átalakítjuk a gazdasági fejlődési modellünket. Így 1990 óta 30%-kal csökkentettük kibocsátásunkat.
“Az EU eltökélt szándéka, hogy megháromszorozza a megújuló energiaforrásokat és megduplázza az energiahatékonyságot” – mondta.
Mint mondta, az EU a fejlődő országok mellett áll. “Tudjuk, hogy szolidárisnak kell lennünk, tudjuk, hogy felelősséggel tartozunk. Ez bizalom kérdése. Ezért teljesítjük a 100 milliárdos kötelezettségvállalásunkat. Az EU idén 23 milliárd eurót mozgósított. Támogatjuk az igazságos energiaátalakítási partnerséggel kapcsolatos kötelezettségvállalásainkat.”
Az Európai Unió 220 millió eurót ígért a Team Europe formátumban, és támogatja a Bretton Woods-i intézmények reformját.
“Amikor a Világbankot létrehozták, hétszer akkora tőkével rendelkezett, mint ma”. – tette hozzá.
“Az Európai Unió hűséges és elkötelezett partner. Mert a Föld nem a miénk. A Föld a gyermekeinké. Ez nem egy reklámszlogen. Ez egy egzisztenciális igazság. Az elkövetkező évtized döntő lesz, és mi teljes mértékben elkötelezettek vagyunk amellett, hogy Önökkel együtt dolgozzunk az emberiség védelmében” – mondta beszéde végén.
Barcs Endre,fotó: Consilium