Rutte vezet a NATO főtitkári posztjáért folyó versenyben, de nem biztos, hogy megnyeri
Kevesebb mint egy évvel a választások előtt Mark Rutte volt holland miniszterelnök lett az első számú esélyes a Jens Stoltenberg leköszönő NATO-főtitkár utódjáért folyó versenyben. A nem hivatalos kiválasztási kritériumok azonban ismét rávilágítottak a folyamat bonyolultságára.
A NATO vezetéséről szóló vita egyre forróbb, mivel Stoltenberg 13 év után jövő októberben lemond, és az utódjáért folytatott verseny még hónapokig tart.
“Egy ilyen szerep érdekes lenne, mivel lehetőséget kínálna arra, hogy néhány évig hozzájáruljak a nemzetközi színpadon a drámai globális változások időszakában” – mondta Rutte októberben, az országos választások előestéjén, amikor visszavonult a nemzeti politikától.
Az, hogy Rutte nyíltan lobbizik a pozícióért, kétségeket ébresztett, mivel Brüsszelben az a ki nem mondott konszenzus, hogy aki túl korán jelenti be a jelöltségét, az reflektorfénybe kerülne, és “megégetné” magát, még mielőtt a tárgyalások megkezdődnének.
A holland azonban nem új a vitában. Amikor tavaly a vezetési verseny zajlott, több NATO-diplomata is azt mondta az Euractivnak, hogy országuk támogatná az akkori miniszterelnököt, ha indulna, de Rutte ragaszkodott ahhoz, hogy nem hagyja ott kormányzati munkáját. Egy évvel később, miután a nyáron megbukott a kormánykoalíciója, hamarosan hivatalosan is kinyilvánította érdeklődését.
Az új NATO-főnök kiválasztása rendkívül politikai folyamat, mivel végső soron ő lesz a kulcsszereplő, aki közvetít a biztonsági és védelmi érdekek, kihívások és fenyegetések között, hogy kialakítsa a katonai szövetség védelmi és elrettentő politikáját. A tisztség betöltéséhez szükséges tulajdonságok – a tapasztalattól, a védelmi kiadások iránti elkötelezettség szintjétől, a nemzetiségtől és a nemtől kezdve a tényleges rendelkezésre állásig – mindegy, hogy mi kerül előtérbe.
A kiválasztási folyamat során a NATO nagy katonai hatalmai, különösen az Egyesült Államok vezetik a döntéshozatalt, és mind a 31 tag között konszenzusra van szükség. Három NATO-diplomata az Euractivnak elmondta, hogy Rutte “az egyetlen jelölt”, legalábbis egyelőre.
Lettország volt miniszterelnöke, jelenleg külügyminisztere, Krišjānis Kariņš, valamint Kaja Kallas észt miniszterelnök is jelezte érdeklődését, de egyelőre nem mutatott elkötelezettséget – mondták a diplomaták.
A NATO-folyosókon jelenleg egyértelműen Rutte mellett tolonganak – mondta az Euractivnak két, a megbeszéléseket ismerő személy. Tapasztalatának bizonyítékaként a hollandok, akik lobbiznak érte, lenyűgöző önéletrajzát hozzák fel, amely négy jobb- és jobbközép koalíciós kormány 13 éves miniszterelnöki tevékenységét foglalja magában.
Forás: Euractiv, fotó: [EPA-EFE/REMKO DE WAAL]