Putyin haverja, Orbán a szakadék szélére sodorja az EU-t
Orbán Viktor magyar miniszterelnök rendszeresen a szakadék szélére taszítja az EU-t, de diplomaták pánikolnak, hogy az Ukrajnával szembeni ellenséges hozzáállása most végleg a szakadék szélére taszítja a blokkot.
A készülődő politikai válság a december közepén tartandó csúcstalálkozón forrhat ki, amikor az EU vezetőinek történelmi jelentőségű döntést kell hozniuk Ukrajna felvételéről a 27 tagállamot tömörítő klubba, és meg kell pecsételniük egy kulcsfontosságú költségvetési megállapodást, amely 50 milliárd eurós mentőövet nyújt Kijev háborús gazdaságának. A találkozó célja, hogy jelezze az Egyesült Államoknak, hogy a közel-keleti háborúval kapcsolatos politikai figyelemelterelés ellenére az EU teljes mértékben elkötelezett Ukrajna mellett.
Úgy tűnik, hogy ezeket a reményeket Orbán Viktor, az orosz diktátorral, Vlagyimir Putyinnal szoros kapcsolatokat ápoló erős ember, akiről széles körben úgy vélik, hogy aláássa a demokráciát és a jogállamiságot otthon. Azt követeli, hogy az egész politikai és pénzügyi folyamatot függesszék fel, amíg a vezetők bele nem egyeznek a Kijevnek nyújtott uniós támogatás átfogó felülvizsgálatába.
Ez hatalmas fejfájást okoz az uniós vezetőknek. Bár Magyarország az EU lakosságának mindössze 2 százalékát képviseli, Orbán Viktor túszként tarthatja fogva a blokkot, hiszen a nagy stratégiai döntésekben egyhangúlag kellene eljárnia – és ezek aligha jönnek nagyobbak, mint a csatlakozási tárgyalások kezdeményezése Ukrajnával.
Orbán Viktor korántsem ez az első alkalom, hogy megzavarja az EU kolbászkészítő gépezetét. Valójában ő volt az Oroszország elleni szankciók leghangosabb ellenzője, mióta Putyin 2014-ben annektálta a Krímet. De ezúttal más a helyzet, mondták uniós diplomaták és tisztviselők.
“Nagy válság felé tartunk” – mondta egy uniós tisztviselő, akinek névtelenséget biztosítottak a bizalmas tanácskozások megvitatása érdekében. Egy magas rangú uniós diplomata arra figyelmeztetett, hogy ez lehet “az egyik legnehezebb európai tanácsi ülés”.
Orbán Viktor hosszú távra játszik – mondta Krekó Péter, a budapesti Political Capital Institute igazgatója. “Orbán arra vár, hogy Európa rájöjjön, hogy Ukrajnában nem lehet megnyerni a háborút, és Kijevnek engedményeket kell tennie. (…) Most úgy érzi, eljött az ő ideje, mert az Ukrajna-fáradtság sok uniós ország közvéleményében egyre nagyobb teret hódít”.
Elméletileg van egy nukleáris opció az asztalon, amely kizárná Magyarországot az uniós politikai döntésekből, de az országok úgy érzik, hogy a vészkordon mérgező, mert precedenst teremtene az uniós széthúzásra és széttagoltságra. Egyelőre úgy tűnik, hogy az európai vezetők a szokásos módszerrel, az EU rosszfiújának való hízelgő udvarlással próbálnak kompromisszumot kicsikarni.
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke, akinek az a feladata, hogy a 27 vezető között megállapodásokat kössön, a kompromisszumra való puha, lágy, puha törekvést vezeti. A hét elején Budapestre utazott, hogy kétórás intenzív megbeszélést folytasson Orbán Viktorral. Bár a találkozó nem hozott azonnali áttörést, hasznos volt Orbán aggodalmainak megértéséhez – mondta egy másik uniós tisztviselő.
Forrás: Politico, fotó: Grigory Sysoyev/AFP via Getty Images