Képes e az ember megállítani a globális felmelegedést? Megkezdődött a Cop28 Dubajban
Az idei év lesz a legmelegebb a feljegyzések szerint, és az elmúlt 12 hónapban számos szélsőséges időjárási esemény okozott pusztítást. Rekordot döntő hőhullámok söpörtek végig a bolygón, súlyos áradások és hetekig tomboló erdőtüzek pusztítottak Görögországban. Ez egy kritikus pillanat az éghajlatváltozás elleni fellépés szempontjából.
Ebben az összefüggésben kezdődik ma Dubajban a Cop28, az ENSZ 28. éves éghajlat-változási konferenciája. Több mint 200 ország képviselőit hívták meg az Egyesült Arab Emírségekbe, hogy tervet dolgozzanak ki a fosszilis tüzelőanyagokról való átállás felgyorsítására. A tanácskozáson szó lesz az első globális felmérésről is: ez lesz a legfontosabb mechanizmus, amellyel nyomon követhető az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának csökkentése terén elért globális előrehaladás, amely a 2015-ös párizsi megállapodásban foglalt célok eléréséhez szükséges.
A csúcstalálkozót már eddig is viták övezték, mivel a házigazda Egyesült Arab Emírségek a világ hetedik legnagyobb olajtermelője, az ötödik legnagyobb gázkészlettel, és a Cop28 elnökévé az Adnoc, a nemzeti olajvállalat vezérigazgatóját nevezte ki. Aktivisták, kampánycsoportok és politikusok hevesen bírálták Sultan Al Jaber kinevezését, mondván, hogy az súlyos összeférhetetlenséget jelent. Teresa Anderson, az ActionAid jótékonysági szervezet éghajlati igazságossággal foglalkozó globális vezetője elmondta: “Ez a kinevezés túlmutat azon, hogy a róka a tyúkólat vezeti”. Manon Aubry francia EP-képviselő “abszolút botrányosnak” nevezte a kinevezést.
Forrás: The Guardian, fotó: Getty Images