Új módszerek a migránscsempészet elleni küzdelemben
Évente több ezer emberéletet követel a migránsok csempészete. E halálos bűncselekmény elleni küzdelem érdekében a Bizottság elindította a migránscsempészet elleni globális szövetséget. Ez a szövetség a megelőzésre, a válaszlépésekre és az illegális migráció alternatíváira összpontosít, beleértve az illegális migráció kiváltó okainak kezelését és a legális útvonalak megkönnyítését.
A Bizottság javasolja továbbá a migránscsempészet megelőzésére és az ellene való küzdelemre vonatkozó uniós szabályok aktualizálását az alábbiak révén
– a szabályok további harmonizálása az uniós országokban, a nem uniós polgárok engedély nélküli beutazásának, átutazásának és tartózkodásának elősegítése büntethetővé tétele, valamint az embercsempészekre kiszabható büntetések szigorítása révén
– az Europol, az EU bűnüldöző szerve szerepének megerősítése a migránscsempészet elleni küzdelemben, a rendelkezésére álló pénzügyi és emberi erőforrások növelésével.
A világméretű válságok hatására az EU-ba irányuló bűnös migránscsempészet, amely hazugságokkal vonzza a kétségbeesett embereket, új magasságokba emelkedik. A szárazföldi, tengeri és légi útvonalakat használó bűnszervezetek jellemzően több száz embert zsúfolnak kis hajókra, ha tengeren utaznak. Ennek következtében 2014 óta megdöbbentő 28 000 ember fulladt vízbe vagy tűnt el a Földközi-tengeren. Az emberi életek tragikus elvesztésének véget kell vetni.
Megújított uniós cselekvési terv a migránscsempészet ellen (2021-2025)
Az új migrációs és menekültügyi paktumban a megújított uniós cselekvési terv megerősíti az operatív együttműködést, valamint az uniós országok és az uniós bűnüldöző szervek közötti információcserét a migránscsempész-hálózatok felderítése és üldözése érdekében. Olyan területekre terjed ki, mint a pénzügyi nyomozás, a vagyonvisszaszerzés, az okmánycsalás és a digitális csempészet. A megújított uniós cselekvési terv átfogó megközelítést alkalmaz, és még szorosabb együttműködésre törekszik az EU-ba tartó migrációs útvonalak mentén fekvő partnerországokkal.
A migránscsempészet elleni megújított uniós cselekvési terv a következő fő cselekvési pilléreket foglalja magában:
– megerősített együttműködés a partnerországokkal és nemzetközi szervezetekkel, többek között az embercsempészet elleni operatív partnerségek révén;
– jogi keretek végrehajtása és az EU-n belül és kívül tevékenykedő embercsempészek szankcionálása;
– a kizsákmányolás megelőzése és a migránsok védelmének biztosítása;
– az együttműködés megerősítése, valamint a bűnüldözés és az igazságszolgáltatás munkájának támogatása az új kihívásokra való reagálás érdekében;
– az embercsempészek szervezetére és működési módjára vonatkozó ismeretek bővítése.
A megújított uniós cselekvési terv a 2015-2020-as uniós cselekvési terv sikeres intézkedéseire épül. Ilyen például az Europol embercsempészés elleni kapacitásának megerősítése az Európai Migránscsempész Központ létrehozásával, valamint a migránscsempészettel kapcsolatos információcsere és operatív együttműködés fokozása az uniós országok között, különösen a bűnügyi fenyegetések elleni európai multidiszciplináris együttműködési platform (EMPACT) révén.
Ami a partnerországokkal való együttműködés megerősítését illeti, az uniós cselekvési terv támogatja a migránscsempészet elleni operatív együttműködés kialakítását a nem uniós országokkal az EU-ba irányuló fő migrációs útvonalak mentén, kétoldalú és regionális együttműködés formájában. Ezen túlmenően a közös operatív partnerségek kialakításával kapacitásépítési tevékenységeket biztosítottak a nem uniós országok rendőrségi és igazságügyi hatóságai számára.
Barcs Endre