EU – Új-Zéland: A Tanács zöld utat adott a szabadkereskedelmi megállapodásnak
A Tanács ma határozatot fogadott el az EU és Új-Zéland közötti szabadkereskedelmi megállapodás megkötéséről. Ez a határozat az EU részéről megnyitja az utat a megállapodás hatálybalépése előtt.
Amint Új-Zéland is teljesíti a jogi követelményeket és eljárásokat, a megállapodás hatályba léphet, várhatóan 2024 elején.
Az EU és Új-Zéland közötti szabadkereskedelmi megállapodás
A szabadkereskedelmi megállapodás liberalizálja és megkönnyíti a kereskedelmet és a beruházásokat, valamint előmozdítja a szorosabb gazdasági kapcsolatokat, ami mindkét oldalon jelentős gazdasági lehetőségeket nyit meg a vállalatok és a fogyasztók előtt.
Az EU Új-Zéland harmadik legnagyobb kereskedelmi partnere. A két partner közötti kétoldalú áruforgalom az elmúlt években folyamatosan nőtt, és 2022-ben megközelítette a 9,1 milliárd eurót.
A megállapodás hatályba lépését követően a kétoldalú kereskedelem várhatóan akár 30%-kal is növekedhet a megállapodásnak köszönhetően, és az EU éves exportja akár 4,5 milliárd euróval is nőhet. Az Új-Zélandra irányuló uniós beruházások akár 80%-kal is növekedhetnek. A megállapodás az alkalmazás első évében évente mintegy 140 millió euróval csökkentheti az uniós vállalatok vámjait.
A megállapodás, amint hatályba lép, a következőket fogja tartalmazni:
megszünteti az Új-Zélandra irányuló kulcsfontosságú uniós exporttermékek, például a sertéshús, a bor és a pezsgő, a csokoládé, a cukorkaáruk és a kekszek vámjait.
megnyitja Új-Zéland szolgáltatási piacát az olyan kulcsfontosságú ágazatokban, mint a pénzügyi szolgáltatások, a távközlés, a tengeri szállítás és a kézbesítési szolgáltatások.
megkülönböztetésmentes bánásmód biztosítása az új-zélandi uniós befektetők számára és fordítva
az uniós vállalatok számára az új-zélandi kormányzati beszerzési szerződésekhez való hozzáférés javítása az áruk, szolgáltatások, építési munkák és építési koncessziók tekintetében.
közel 2000 uniós bor és szeszes ital – például a prosecco, a lengyel vodka, a Rioja, a pezsgő és a tokaji – védelme.
163 legismertebb hagyományos uniós termék (földrajzi árujelzők) oltalma, mint például az Asiago, a Feta, a Comté vagy a Queso Manchego sajt, az Istarski pršut sonka, a Lübecker marcipán vagy az Elia Kalamatas olajbogyó.
az adatáramlás megkönnyítése, a digitális kereskedelem kiszámítható és átlátható szabályai és a fogyasztók számára biztonságos online környezet kialakítása.
az indokolatlan adatlokalizációs követelmények megelőzése és a személyes adatok magas szintű védelmének fenntartása.
a kis- és középvállalkozásoknak szóló külön fejezeten keresztül segítse a kisvállalkozásokat abban, hogy többet exportáljanak.
a megfelelési követelmények és eljárások csökkentése az áruk gyorsabb áramlásának lehetővé tétele érdekében
a szellemi tulajdonjogok védelme és érvényesítése az uniós normákhoz igazodva, az új-zélandi kötelezettségvállalásoknak megfelelően.
Forrás: Consilium of the European Union