A közép-európai országok munkacsoportokat hoznak létre a migráció kezelésére
Németország, Ausztria, Csehország, Lengyelország, Szlovákia, Magyarország és Németország belügyminiszterei hétfői magyarországi találkozójukon megállapodtak abban, hogy közös munkacsoportot hoznak létre a régióba irányuló illegális bevándorlás kezelésére.
A közös munkacsoportot az országaik határvédelemért felelős tisztviselői alkotják majd. Egyetértettek abban is, hogy meg kell erősíteni az EU külső határainak védelmét. “Ma mindannyian egyetértettünk abban, hogy a schengeni térség belső határainak ellenőrzése hosszú távon nem kívánatos” – mondta Vít Rakušan cseh belügyminiszter a kollégáival folytatott megbeszélést követően.
A közép-európai belső határok illegális átlépésének növekedése miatt az országok az elmúlt hetekben ideiglenes ellenőrzések bevezetéséről döntöttek. Ezeknek 2024 elejéig kell tartaniuk.
“Ezért is támogattuk egy közös szakértői csoport létrehozását, amely a helyzetértékelés alapján határintézkedéseket javasol a következő időszakra. Ez biztosítani fogja a közös, összehangolt megközelítést Közép-Európán belül” – tette hozzá Rakušan.
Az új uniós migrációs és menekültügyi politikáról szóló tárgyalások még folynak. Rakušan olyan megoldást sürget, amely mindenkit bevon az EU-ban.
“Az EU külső határainak következetes és fokozott ellenőrzése és egy világos visszatérési politika az az irány, amelyet közösen kell követnünk” – mondta a cseh miniszter, hozzátéve, hogy e tekintetben a migráció átfogó megközelítésére van szükség, amihez megfelelőbb finanszírozásra, a származási és tranzitországokkal való kölcsönösen előnyös stratégiai partnerségekre, az illegális migráció és a kényszerű kitelepítések kiváltó okainak kezelésére, valamint a tranzitországok határvédelmi és határigazgatási kapacitásainak megerősítésére van szükség.
Forrás: Euractiv, fotó:[EPA-EFE/Peter Lehoczky HUNGARY OUT]