Egy brit diplomáciai baklövés lángba borította a görög-brit kapcsolatokat
Athén és London váratlan diplomáciai válsággal néz szembe, miután Rishi Sunak brit miniszterelnök az utolsó pillanatban lemondta a görög kollégájával, Kyriakos Mitsotakisszal való találkozót, miután az utóbbi megjegyezte, hogy az Elgin Marble-t – amely jelenleg a Brit Múzeumban van – vissza kell szolgáltatni Görögországnak.
A görög politikai pártok egységesen elítélték Sunak döntését, sértésnek és súlyos diplomáciai baklövésnek minősítve azt, míg a helyi sajtó arról számolt be, hogy a lépés összefüggésben állhat az Eurofighterek megvásárlására vonatkozó török kéréssel kapcsolatos, folyamatban lévő “bazárral”.
Az “elgin-i márványok” körüli görög-brit vita régóta nyílt seb a két ország kapcsolatában.
1801-1804-ben, amikor Görögország az Oszmán Birodalom uralma alatt állt, Lord Elgin, az Egyesült Királyság isztambuli nagykövete utasította ügynökeit, hogy távolítsanak el számos szobrot a Parthenonból, jelentős károkat okozva ezzel. A szobrokat 1806-ban Nagy-Britanniába szállították, majd tíz évvel később az angol kormány megvásárolta őket Elgintől. Azóta a British Museumban vannak.
A görögök szerint ez “lopás” volt, és vissza kell juttatni őket oda, ahová tartoznak, Athénba. A britek a maguk részéről azt állítják, hogy Elgin lépése az akkoriban Athént uraló Oszmán Birodalom engedélyével történt.
Azóta számos diplomáciai erőfeszítés történt, de mindegyiket meghiúsította a kompromisszum megtalálása. Évekkel később London elutasította az UNESCO közvetítését és azt a görög javaslatot, hogy a 2004-es görög olimpiai játékok előtt 100 évre “kölcsönadják” a szobrokat.
Több elemző azonban bírálta a márványok kölcsönadására vonatkozó kérést, mondván, hogy ez diplomáciailag azt jelentené, hogy Athén közvetve elfogadja a brit tulajdonjogot.
Sokan a Brexit-tárgyalásokat is úgy állították be, mint a görögök számára egy lehetőséget, hogy nyomást gyakoroljanak Londonra a márványok visszaadása érdekében, tekintettel arra, hogy a kilépéshez mind a 27 EU-tagállam zöld lámpájára szükséges és Athén vétózhatott volna . Athén azonban nem élt ezzel a “fegyverrel”.
Forrás: politico