Harmadik országbeli állampolgárok: az EU aktualizálta a huzamos tartózkodási engedéllyel rendelkező jogállásra vonatkozó szabályokat
A Tanács keretében működő Állandó Képviselők Bizottságának ülésén az uniós tagállamok megállapodtak a huzamos uniós tartózkodási engedéllyel rendelkező személyekről szóló irányelv aktualizálására vonatkozó tárgyalási megbízásukról. Ez az irányelv meghatározza azt, hogy milyen feltételek mellett szerezhetik meg harmadik országbeli állampolgárok a huzamos uniós tartózkodási engedéllyel rendelkező jogállást.
A kérelmezőknek ahhoz, hogy megszerezhessék a huzamos tartózkodási engedéllyel rendelkező jogállást, teljesíteniük kell bizonyos feltételeket. A harmadik országbeli kérelmezőknek például bizonyítaniuk kell, hogy olyan stabil és rendszeres forrásokkal rendelkeznek, amelyek elegendőek önmaguk és családtagjaik eltartásához, valamint betegségbiztosítással is rendelkezniük kell. A tagállamok megkövetelhetik továbbá a harmadik országbeli állampolgároktól a beilleszkedési követelmények teljesítését.
A huzamos tartózkodási engedéllyel rendelkező jogállás állandó érvényességű. Bizonyos esetekben azonban a jogállás visszavonható, például ha egy személy bizonyos ideje nem rendelkezik állandó lakóhellyel az EU-ban.
Unión belüli mobilitási jogok
A nemzeti tartózkodási rendszerekkel ellentétben a „huzamos uniós tartózkodási engedéllyel rendelkező” jogállás lehetővé teszi a „huzamos tartózkodási engedéllyel rendelkező” jogállás birtokosai számára, hogy más uniós országokba költözzenek és tartózkodjanak, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása céljából. Az EU-n belüli mobilitáshoz való jog nem automatikus, hanem számos feltételhez kötött. Ilyen feltétel, hogy a tagállamok megvizsgálhatják nemzeti munkaerőpiacuk helyzetét abban az esetben, ha egy huzamos uniós tartózkodási engedéllyel rendelkező személy munkavállalás céljából egy másik uniós tagállamból az ő tagállamukba költözik.
Az uniós polgárokkal egyenlő bánásmód
A huzamos uniós tartózkodási engedéllyel rendelkező személyek például a munkavállalás és az önfoglalkoztatás lehetősége, az oktatáshoz és szakképzéshez való hozzáférés, valamint az adókedvezmények tekintetében ugyanolyan elbánásban részesülnek, mint az állampolgárok. Ehhez számos feltétel kapcsolódik, mint például az a követelmény, hogy a tartózkodási engedéllyel rendelkező személyeknek az érintett tagállam területén kell lakniuk.
Forrás: Az Európai Unió Tanácsa, Photo: looking4poetry, Flickr