Euroszkepticizmus lengi be a leendő holland kormányt
A legfrissebb választási felmérések szoros döntetlenre utalnak a lehetséges jobboldali és a centrumkoalíció között, amelyek mindkettő valószínűleg keményebben fog viszonyulni az EU-hoz, mint az előző végrehajtó hatalom az újonnan belépő jobbközép NSC (EPP) és az egekbe szökő szélsőjobboldali PVV (ID) miatt.
Egy jobboldali koalícióban Rutte korábbi liberális pártja, a VVD (Renew) a szavazatok 18%-ával és az újonc NSC (EPP) 13%-ával szerepelne, de szükségük lenne más kisebb pártokra is, például a kereszténydemokrata CDA-ra (EPP), a BBB nevű farmerpártra, a keresztény fundamentalista SGP-re (ECR) vagy a szélsőjobboldali JA21-re (ECR).
A PVV régóta védelmezi a “Nexit” népszavazást, miközben ellenzi a további integrációt, és azzal vádolja az EU-t, hogy hatásköröket halmoz fel.
“Vissza kell szereznünk nemzeti szuverenitásunkat is. Vissza kell szereznünk az ellenőrzést a saját határaink, pénzünk és törvényeink felett. Nem akarunk többé diktátumokat a meg nem választott európai biztosoktól az éghajlatról vagy a nitrogénről, a parasztgyűlöletről vagy a menedékkérők beengedéséről. Mi a holland érdekeket választjuk” – olvasható a PVV programjában.
A PVV például opt-outot akar az uniós szabályozásokkal kapcsolatban, és azt követeli, hogy minden uniós polgárnak munkavállalási engedélyre legyen szüksége ahhoz, hogy Hollandiában dolgozhasson – ami ellentétes az EU alapvető mozgásszabadságával.
A PVV ellenére egy jobboldali koalíció valószínűleg továbbra is támogatná az egységes frontot az EU külső dimenziójában, beleértve a globális kereskedelmet, a védelmi együttműködést és a stratégiai autonómiát, ahogyan azt a VVD és az NSC is védelmezi választási programjában.
Az NSC azonban ellenzi a további uniós integrációt, elutasítva a programjukban szereplő “egyre szorosabb uniót”. “Európán belül Hollandia határozott, konstruktív, de reális álláspontját támogatjuk, a feladatok, hatáskörök és költségvetések kúszó átruházása nélkül, amely a nemzeti szuverenitást erodálja” – olvasható a programban.
Vasárnap Peter Omzight, az NSC vezetője az RTL Newsnak azt mondta, hogy Hollandiának keményebb álláspontot kellene képviselnie uniós szinten, akárcsak Magyarországnak és Lengyelországnak.
Forrás: Euractiv, foto: [EPA/Remko de Waal]